Pokój wypoczynkowy
Pokój wypoczynkowy jest niezbędnym pomieszczeniem, które należy przeznaczyć gościom. Tu właśnie w czasie niepogody i wieczorami będzie się toczyć życie towarzyskie. W takim pomieszczeniu można obejrzeć telewizję, czytać prasę i książki, grać w gry towarzyskie. Pokój ten może pełnić funkcję jadalni. Na wyposażenie może składać się telewizor kolorowy, odbiornik radiowy, wygodne meble do siedzenia (sofy, fotele), półki z aktualną prasą, książkami oraz przewodnikami turystycznymi po okolicy, gry planszowe, stolik do gier. Należy zadbać o odpowiednie oświetlenie. Oprócz lamp sufitowych wskazane jest zamontowanie kinkietów oraz wyposażenie w miejscowe oświetlenie umożliwiające czytanie.
Jeżeli jest to możliwe, powinno się przygotować dzieciom oddzielne miejsce do zabaw (np. zadaszony taras, weranda, itp.)
Kuchnia
Gospodarze muszą zadecydować czy będą przygotowywać posiłki dla gości, czy też będą oni sami je przyrządzać. Świadczenie usług gastronomicznych daje dodatkowy dochód, a goście chętnie z tego korzystają. Wymagana jest w tym celu odpowiednia organizacja procesu przygotowywania posiłków (zgodnie z kodeksem dobrej praktyki higienicznej i dobrej praktyki produkcyjnej). Często jednak gospodarze nie dysponują wystarczającą ilością czasu na przygotowanie posiłków (natężenie prac polowych, małe dzieci itp.). W tym przypadku należy urządzić dodatkową kuchnię do dyspozycji gości wraz z oddzielną jadalnią. Ilość urządzeń powinna być dostosowana do maksymalnej liczby gości, ilość naczyń i sztućców przeważająca liczbę gości.
Łazienka
Turyści najchętniej korzystają z pokoi z odrębnymi łazienkami. Wprawdzie przygotowanie takich kwater wymaga większych nakładów finansowych, ale mogą się one szybko zwrócić, ponieważ za wynajęcie można uzyskać wyższe ceny. Nie zawsze możliwe jest zlokalizowanie łazienki bezpośrednio przy pokojach. Można wówczas przeznaczyć odrębne łazienki dla każdego pokoju, ale usytuowane nie bezpośrednio przy nim. Często bywa tak, że trzeba poprzestać na jednej łazience dla kilku pokoi. W tym przypadku szczególnie ważna jest dobra wentylacja i ogrzewanie. Wspólne łazienki powinny znajdować się na tej samej kondygnacji co sypialnie.
Zgodnie z wcześniej podanymi przepisami na jeden węzeł higieniczno-sanitarny nie może przypadać więcej niż 15 osób. Wskazane są oddzielne łazienki dla kobiet i mężczyzn.
Ze względów higienicznych oraz oszczędności wody, zaleca się instalowanie prysznicy, a nie wanien. Konieczne jest wyposażenie w dobre oświetlenie, gniazda elektryczne, lustro, półki, ewentualnie szafki, wieszaki do ręczników, przy prysznicach wieszaki na płaszcze kąpielowe i ręczniki, pojemniki na mydło, matę łazienkową, a także kosz na odpadki. W łazience powinien też znajdować się papier toaletowy, papierowe ręczniki oraz środki czystości. W przypadku gdy łazienka jest wykorzystywana wspólnie z gospodarzami, nie powinny w niej znajdować się żadne ich rzeczy osobiste.