Powiat sejneński jest obszarem o niezwykłych walorach przyrodniczych. Leży on w północno-wschodniej części województwa przy granicy z Litwą. Jego główne atuty to rozległe połacie lasów oraz liczne jeziora. Lasy stanowią 41,6%, natomiast jeziora – 4,7% powierzchni powiatu. Naturalna, niezurbanizowana przyroda, malownicze krajobrazy, świeże, pozbawione zanieczyszczeń powietrze stwarzają wspaniałe warunki dla rozwoju turystyki.
Na obszarze powiatu są aż 103 jeziora. To prawdziwy raj dla miłośników sportów wodnych. Wędkarze znajdą tu łowiska bogate w liczne gatunki ryb. Ogromną popularnością cieszą się spływy Czarną Hańczą – wzdłuż rzeki roztaczają się niezwykle malownicze pejzaże.
Rozległe obszary leśne są atrakcją dla przyrodników. Można tu spotkać rzadkie gatunki ssaków. O bogactwie tutejszej przyrody najdobitniej świadczy fakt, iż część powiatu znajduje się na terenie Wigierskiego Parku Narodowego oraz Puszczy Augustowskiej. W powiecie jest też sześć rezerwatów przyrody, w których – oprócz rzadkich gatunków zwierząt – spotkać można również unikalne rośliny objęte ochroną prawną.
Turystów zachęca do przyjazdu nie tylko wspaniała przyroda, ale także bogata oferta różnych form turystyki aktywnej. Do najbardziej atrakcyjnych zalicza się: spływy kajakowe Czarną Hańczą, przejażdżki konne, degustacje produktów pszczelich w pasiece, wiejskie biesiady, pokazy pieczenia sękacza połączone z degustacją, spotkania w kuźni artysty kowala, spotkania z folklorem litewskim. Można też wybrać się na wycieczkę pieszą, rowerową bądź samochodową, korzystając ze szlaków o wybitnych walorach poznawczych: oznakowanych jako: czerwony, czarny, niebieski i zielony oraz nieoznakowanych: litewską ścieżką zielonej ruty, śladami Miłosza, szlakiem puszczańskim, szlakiem bobrowym, szlakiem jaćwieskim i szlakiem litewskich wsi.
Godne zwiedzenia są zabytki Sejn. Miasto szczyci się pochodzącą z początku XVII w. bazyliką, w której znajduje się unikalna rzeźba Madonny (jedna z sześciu tego typu figur na świecie) z przełomu XIV i XV wieku, inne to dawna synagoga, klasztor podominikański.
Wybrane stałe imprezy kulturalne:
-
Dni Sejn,
-
„Baltic – Satelid” – Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dzieci i Młodzieży w Sejnach,
-
Międzynarodowy Festiwal Organowy Młodych Organistów z Krajów Nadbałtyckich w Sejnach,
-
Festiwal Mniejszości Narodowych Polski Północno-Wschodniej w Puńsku,
-
Festiwal Teatrów Stodolanych w Puńsku.
Punkty informacji turystycznej:
- przy Urzędzie Miasta w Sejnach – tel. (87) 516 20 73,
- przy Urzędzie Gminy w Puńsku – tel. (87) 516 10 48,
- na polsko-litewskim przejściu granicznym w Ogrodnikach
- w Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Sejn i Sejneńszczyzny „Ziemia Sejneńska” – tel./fax (87) 5163400.
Informacje w czterech językach: niemieckim, angielskim, polskim i litewskim są dostępne w „Kioskach internetowych” czynnych 24 godziny na dobę.