Powiat kolneński

cze 27, 2012

1kolnoPowiat kolneński jest położony w zachodniej części województwa.Od zachodugraniczy z Puszczą Kurpiowską a od północy z Puszczą Piską. Przez Kolno przebiega szlak turystyki samochodowej z centrum Polski na Pojezierze Mazurskie.

Do odwiedzenia powiatu zachęca czyste, nieskażone środowisko, bogactwo lasów, czyste wody z dużą różnorodnością ryb oraz bogate tradycje kulturowe z piękną, ciągle żywą, gwarą kurpiowską.

Warto przemierzyć rezerwaty „Ciemny Kąt” na terenie gminy Turośl, koło Lemana z reliktami dawnych puszczańskich drzewostanów; oraz „Dzierzbia” – utworzony w gminie Stawiski. Rejon jeziora Łacha, to także obszar chronionego krajobrazu.

Można tu spotkać następujące pomniki przyrody:

  • lipę drobnolistną (park podworski) w Korzenistym, gm. Mały Płock,
  • dąb szypułkowy w Turośli,
  • jabłoń dziką w Zabielu, gm. Kolno,
  • olszę czarną w Grabowie,
  • głaz narzutowy w Porytem Włościańskiem, gm. Stawiski.

Zabytkami architektury są kościoły w Kolnie, Stawiskach, Małym Płocku, Turośli, Grabowie, Lemanie i Borkowie. Warto też odwiedzić izby regionalne w Domu Kultury w Turośli oraz w Kolnie.

Turyści ceniący czynny wypoczynek chętnie skorzystają z usług Ośrodka Sportowo-Rekreacyjnego w Ptakach, Stanicy Wodnej w Koźle lub popłyną szlakiem kajakowym po rzece Pisie.

Na terenie powiatu są dwa zalewy: w Stawiskach i w Ptakach.

Na spragnionych ciszy i spokoju wczasowiczów czekają gospodarstwa agroturystyczne

Skip to content