Dobre praktyki w agroturystyce

gru 8, 2015

Pod tym hasłem odbyły się w gospodarstwie Państwa Małgorzaty i Bogusława Ostapowiczów „Leśny Dworek” w Kryłatce praktyczne zajęcia. Była to odpowiedź na zapotrzebowanie zgłaszane przez właścicieli kwater agroturystycznych, aby na bazie prężnie działającej kwatery zorganizować praktyczne szkolenie z zakresu budowania oferty i wytwarzania podlaskiego produktu tradycyjnego. Uczestnicy w trakcie zwiedzania gospodarstwa mieli możliwość zadawania pytań właścicielce oraz dzielenia się swoimi doświadczeniami.

Współpraca daje efekty

Pani Małgorzata podkreśliła, że przy planowaniu wystroju kwatery celem nadania jej autentyczności i wyjątkowego charakteru, warto podjąć współpracę z lokalnymi rękodzielnikami, artystami, ciekawymi ludźmi. Istotne jest również zadbanie o dobrosąsiedzkie stosunki, bo dzięki temu mogą powstać we wsi inne usługi okołoturystyczne, takie jak sprzedaż warzyw i owoców uprawianych w sposób ekologiczny, organizacja przejażdżek konnych oraz sprzedaż drobnych pamiątek czy innych wyrobów rękodzielniczych.

Zaoferujmy produkty regionalne

Bardzo ważnym punktem oferty, a kto wie czy nie najważniejszym jest prowadzenie wyżywienia z ofertą regionalnych wyrobów, a już na pewno nie powinny to być artykuły kupowane w sklepach. Poważną gałęzią turystyki jest tzw. „turystyka kulinarna”, dzięki czemu wiele osób odwiedza określone regiony w poszukiwaniu nowych smaków, nietuzinkowych potraw o specyficznej formie i równie ciekawych wytwórców tych produktów, którzy w interesujący sposób potrafią opowiedzieć historię serwowanego smakołyku.

Pani Małgorzata zaprezentowała w formie bufetu specjalności kulinarne kwatery oraz podzieliła się przepisami na swoje specjały serwowane gościom, które zostały również nagrodzone w konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo. Później, już według przepisów uczestnicy warsztatów przygotowywali kruche rogaliki nadziewane konfiturą z róży oraz soczewiaki.

Joanna Czarkowska

 

Skip to content