Stowarzyszenie „Storczyk”

kwi 15, 2014

JAK DZIAŁAJĄ I CO ROBIĄ – KRÓTKIE OPOWIEŚCI O PEWNYCH STOWARZYSZENIACH

 

W 2011 roku z inicjatywy lokalnej społeczności, w miejscowości Michnówka, powstało Stowarzyszenie „Storczyk”. Członkami stowarzyszenia są przede wszystkim mieszkańcy wsi Eliaszuki i Michnówka oraz pobliskich miejscowości. „Storczyk” jest jednym z czterech działających na terenie gminy Narewka Stowarzyszeń. Na dodatek bardzo aktywnie i sprawnie działającym. Co ciekawe dla poczynań Stowarzyszenia wystarczają często niewielkie fundusze, zebrane ze składek członków, czy otrzymane z funduszy Urzędu Gminy Narewka, aby zorganizować spotkania, imprezy, aktywizujące i solidaryzujące lokalną społeczność.
Dla przykładu podam działania Stowarzyszenia z ostatnich czterech miesięcy.
27 grudnia 2013 roku, „Storczyk” był współorganizatorem Wieczoru Wigilijnego w świetlicy w Lewkowie Starym – w spotkaniu uczestniczyło około 50 osób z okolicznych miejscowości.
13 stycznia 2014 roku zorganizowany został Sylwester Juliański – uczestnicy sami przygotowali potrawy w piecu chlebowym – garniec wiejski, tuszony kurczak, zrazy w kiszonej kapuście.
W lutym 2014 roku, odbył się kulig rodzinny, na którym uczestnicy mogli spróbować swojskiego bigosu i słoninki z patyka.
W marcu 2014 roku stowarzyszenie zorganizowało wraz ze świetlicą w Lewkowie Starym – Dzień Kobiet – gdzie sponsorowało „stół z ciastem, kawą i owocami”.
W kwietniu bieżącego roku planowane są wspólne warsztaty wielkanocne. W programie: wypiek ,,bocianich łapek”, robienie stroików wielkanocnych i palemek (werboczo) oraz farbowanie jajek różnymi metodami – w farbach, w wosku i tradycyjnie w łuskach cebuli. Zaproponowano pogawędkę na temat zwyczajów wielkanocnych.
1 maja odbędzie się pokaz pieczenia korowaja weselnego w siedzibie w Michnówce – realizacja projektu pt.: Projekt sieciowy – Promocja walorów turystyczno-krajoznawczych oraz dziedzictwa kulturowego Gminy Narewka i Puszczy Białowieskiej” w ramach Programu wspomagającego rozwój lokalny gmin. Na zajęcia zaproszone są wszystkie osoby, zainteresowane sposobem wyrabiania i wypiekania tego, zarejestrowanego na liście produktów tradycyjnych – wypieku.
Informacje na temat działań Stowarzyszenia „Storczyk” otrzymałam od Pani Prezes – Elżbiety Kuncewicz.

 

Wioletta Sangar

Skip to content