Rejestracja stowarzyszenia – obowiązki wobec urzędu skarbowego

lip 27, 2015

Zarejestrowanie stowarzyszenia (zorganizowanie spotkania organizacyjnego, wypełnienie dokumentacji do KRS, nadanie numeru konta) to nie wszystko. Kolejnym bardzo ważnym etapem jest złożenie druku NIP-8 do właściwego Urzędu Skarbowego, któremu stowarzyszenie podlega z racji siedziby. NIP- 8 to Zgłoszenie identyfikacyjne (zgłoszenie aktualizacyjne w zakresie danych uzupełniających). Ważne jest, aby terminowo złożyć taką deklarację, gdyż za wykroczenie skarbowe dotyczące obowiązków identyfikacyjnych, o których mowa w art. 81 Kodeksu karnego skarbowego, grozi kara grzywny. Po założeniu konta w banku, czy założeniu działalności gospodarczej właściwy termin złożenia NIP-8, to 21 dni. W przypadku nie złożenia, Urząd Skarbowy wysyła do organizacji wezwanie do złożenia formularza.

Dokument zawiera 4 strony lecz wypełnienie nie sprawia trudności. Zgłoszenie identyfikacyjne, lub aktualizacyjne dotyczy przypadków dotyczących miejsca przechowywania dokumentacji rachunkowej, wykazu rachunków bankowych, daty powstania obowiązku płacenia składek, daty wyrejestrowania z ubezpieczenia ostatniej osoby, za którą płatnik ma obowiązek składania dokumentów ubezpieczeniowych, czy podania przeważającego rodzaj działalności statutowej (według PKD).
Dane podstawowe stowarzyszenia zawarte są już we wniosku o wpis do KRS, w formularzu NIP-8 wypełnia się jedynie dane uzupełniające, ważne dla urzędu skarbowego.

 Wioletta Sangar

Skip to content