Pasieka została założona w 1957 r. wraz z polami doświadczalnymi. Wówczas zaczęto prowadzić szkolenia pszczelarzy, które były organizowane w zakładzie oraz w terenie. Brano także udział w wystawach o tematyce pszczelarskiej i przyjmowano wycieczki. Każdy odwiedzający pasiekę mógł zapoznać się z życiem pszczół oraz rolą jaką spełniają w przyrodzie.
Pasieka PODR była jedyną w rejonie wpisaną do krajowego rejestru pasiek hodowlanych. Zajmowała się wychowem matek pszczelich rasy kaukaskiej i mieszańców międzyrasowych z pszczołą środkowoeuropejską. Wybór tej pszczoły do hodowli w naszym rejonie potwierdziły prace badawcze przeprowadzone w pasiece pod nadzorem Instytutu Sadownictwa Oddziału Pszczelarstwa w Puławach. Prowadzone wówczas prace hodowlane polegały na utrzymaniu zasobów genetycznych i selekcji posiadanego materiału pod względem cech produkcyjnych m.in. wysokiej miododajności oraz w kierunku zachowań optymalnych cech biologicznych takich jak: mała rojliwość, łagodność, odporność na choroby czy dobra zimotrwałość.
Obecnie pasieka liczy 40 pni pszczelich. Hodowla jest prowadzona na ramce typu Dadant w ulach styropianowych i poliuretanowych oraz na ramce Warszawskiej poszerzanej w ulach drewnianych. Utrzymywane są głównie pszczoły rasy Kraińskiej linii Alpejka i Prima. Na terenie pasieki umiejscowiona jest pracownia pasieczna, w której znajduje się niezbędny sprzęt potrzebny do pracy z pszczołami oraz przeprowadzane jest wirowanie miodu. Pozyskany w pasiece miód jest dostępny do kupienia przez zainteresowanych w kasie Ośrodka.
PODR prowadzi również warsztaty dla początkujących pszczelarzy, którzy mają możliwość zajrzenia do uli i zapoznania się z biologią pszczół. Uczą się jak wykonywać podstawowe prace przy pszczołach i często decydują się na założenie własnych pasiek.
Każdy zainteresowany hodowlą pszczół może przyjść do pasieki Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie i zapoznać się ze specyfiką pracy pszczelarza. Zapraszamy serdecznie!