Zwierzęta zimą

sty 21, 2014

Po długich oczekiwaniach nadeszła śnieżnobiała zima. Za pewne dzieci zacierają ręce, gdyż zabawa puszystym śniegiem to nie lada frajda, a do tego świadomość zbliżających się ferii dodatkowo uskrzydla śnieżnego aniołka. Niektórzy rodzice zastanawiają się jak efektywnie zorganizować dzieciom czas wolny. Zimowa pora to trudny okres dla zwierząt dziko żyjących, jak również dla zwierząt bezdomnych. Dobry nawyk dokarmiania ptaków przy niesprzyjających zimowych warunkach za pomocą zawieszenia słoninki czy wsypania do karmnika ziarna jest dość często praktykowany. W sezonie zimy bezdomne zwierzęta również potrzebują naszej pomocy. W tym okresie szczególnie należy pamiętać, że na mocy ustawy o ochronie zwierząt rada gminy jest zobowiązana do opracowania programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt i wszelkie przypadki błąkających się zwierząt należy do niej zgłosić. Ww. ustawa określa również, że osoba, która napotka porzuconego psa lub kota, w szczególności pozostawionego na uwięzi, ma obowiązek powiadomić o tym najbliższe schronisko dla zwierząt, straż gminną lub Policję.Jeśli chcemy udzielić pomocy bezdomnym kotom na własną rękę i jednocześnie zorganizować czas pociechom, to poniżej przedstawię proste rozwiązanie. Jak w kreatywny sposób przyjść na ratunek kociakom? Są co najmniej dwie możliwości:

1. otwórz okienko w piwnicy, żeby zwierzęta mogły się schronić przed zimnem

2. zbuduj kotom domek

Do wykonania kociego domku wystarczą: pudło kartonowe, styropian grubości 3-5 cm, pianka uszczelniająca, folia np. plandeka, grube worki na śmieci, cerata, taśma klejąca (wzmacniana), ostry nożyk (np. nożyk do cięcia tapet) nożyczki i miarka.

Budowę należy rozpocząć od wycięcia otworu wejściowego w pudle (min. 13 cm x 13 cm). Następnie należy okleić pudło styropianem i w tym samym miejscu co w pudle, wyciąć otwór w styropianie. Styropian tniemy ostrym nożem lub nożykiem do tapet. Przy przycinaniu styropianu należy uwzględnić zakładki. Sklejamy wszystkie części styropianu pianką montażową. Po wyschnięciu pianki nadmiar odcinamy. Tak przygotowaną konstrukcję oklejamy ceratą, plandeką bądź grubą folią, aby zabezpieczyć styropian przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Do mocowania folii można użyć również pinezek lub zszywek. Pamiętajmy o pozostawieniu otworu wejściowego, który także trzeba bardzo dokładnie okleić (tak żeby styropian był zabezpieczony przed pazurkami kota). Na koniec do środka domku wkładamy wyściółkę, najlepiej polarową np. koc, bluza. Podstawowa wersja zimowego domku dla kotów gotowa. Tak przygotowane schronienie można postawić na dworze w miejscu łatwo dostępnym dla kotów. Według własnych upodobań i pomysłów domek można ulepszać np. poprzez przymocowanie daszku z pleksi lub ochronnej zasłony w wejściu. Do domku można dołączyć informację dotyczącą jego przeznaczenia, żeby ktoś nie usunął go biorąc za zbędną rzecz.

Pamiętajmy, że:

  • domek nie może być zbyt duży, gdyż będzie zimny (kot musi go ogrzać swoim ciepłem);

  • wnętrze wyłożyć kocem polarowym, lub zbędną bluzą polarową;

  • dodatkowo w środku pudła na podłogę można nakleić matę izolacyjną;

  • miska z karmą postawiona przy domku powinna być systematycznie uzupełniana.

 

Oliwia Pawłowska

Skip to content