Opieka nad zwierzętami w upalne dni

sie 7, 2013

 

 

Letnie upały dokuczliwie dotykają zwierzęta gospodarskie i domowe. Przestrzegając kilku zasad pomożemy im łagodnie przetrwać gorące dni.

Warto przypomnieć fragment ustawy o ochronie zwierząt:

  • „kto utrzymuje zwierzęta domowe ma obowiązek zapewnić im pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody”;

  • „kto utrzymuje zwierzęta gospodarskie jest obowiązany do zapewnienia im opieki i właściwych warunków bytowania”

Zwierzęta gospodarskie przebywające w budynkach inwentarskich czy też na pastwiskach zazwyczaj mają zapewniony dostęp do wody. Jednak właściciele domowych i podwórkowych czworonogów zapominają o postawieniu im miski z czystą, świeżą wodą i jej regularnym uzupełnianiu. Zwierzęta powinny mieć stały dostęp do wody, wyjątek mogą stanowić zwierzęta obarczone niektórymi schorzeniami, dlatego też należy zapytać lekarza weterynarii o optymalne, dobowe zapotrzebowanie zwierzęcia na wodę.

Dodatkowo każde zwierzę powinno mieć możliwość schronienia się w zacienionym, chłodnym miejscu, gdyż długie przebywanie zwierzęcia w nasłonecznionym miejscu może skończyć się przegrzaniem, udarem cieplnym lub poparzeniem. Dlatego też buda dla psa powinna być zlokalizowana w miejscu zacienionym, żeby do minimum ograniczyć ryzyko wystąpienia uciążliwych objawów związanych z nadmiarem promieni słonecznych.

Wprowadzanie psa na spacer najlepiej zaplanować na wczesne godzinny poranne i wieczorne, kiedy powietrze jest chłodne. Podróże zwierząt samochodem należy ograniczyć do minimum. Na długim spacerze zwierzę powinno mieć zapewnioną wodę, dodatkowo podczas podróży samochodem należy robić częste przerwy.

Pamiętajmy również o zwierzętach bezdomnych. W obowiązkach gminy jest przygotowanie planu walki z bezdomnością (program opieki nad zwierzętami bezdomnymi i zapobiegania bezdomności zwierząt) i rzetelne wywiązanie się z zawartych w nim postanowień. Jeśli widzimy zwierzę bezdomne należy dokonać zgłoszenia do odpowiedniej placówki. Jednak do czasu przyjazdu odpowiednich służb wystaw bezdomnemu zwierzęciu miskę z wodą.

 

 

Oliwia Pawłowska

Skip to content