Istotną zmianę dla rolników w prawie budowlanym wprowadza podpisana 14 października 2019 roku przez Prezydenta RP ustawa z dnia 11 września 2019r o zmianie ustawy „Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw” „Niektóre ustawy”, to między innymi- Ustawa z dnia 7 lipca 1994roku Prawo budowlane,:
Art.29 znowelizowanej ustawy Prawo budowlane, wprowadza możliwość budowy silosów na kiszonkę oraz szczelnych zbiorników na gnojówkę i gnojowicę, przy czym ustawodawca nie określił limitu pojemności, po złożeniu zgłoszenia o zamiarze wykonania tejże inwestycji w Starostwie Powiatowym. Dotychczas przy budowie zbiorników na gnojówkę i gnojowicę o pojemności powyżej 25m3, obowiązywała administracyjna procedura uzyskania pozwolenia na realizację tej inwestycji. Warto przypomnieć, że pozwolenia na budowę nie wymagają m.in. :
-budowa parterowych budynków gospodarczych o powierzchni do 35m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80
– budowa płyt do składowania obornika o dowolnej powierzchni magazynowania,
– budowa silosów naziemnych na materiały sypkie do 30m3 i wysokości do 7m- budowa suszarni kontenerowych o powierzchni zabudowy do 21m2.
Wszystkie te obiekty, wymienione powyżej- mogą być budowane z uwzględnieniem procedury zgłoszenia, pod warunkiem zakwalifikowania ich jako obiekty gospodarcze, związane z produkcją rolną i uzupełniające zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej.
Nowelizacja ustawy wprowadza też zmiany i ułatwienia w uzyskaniu pozwolenia na budowę. Określa też, że odpowiednikiem dotychczasowego projektu budowlanego będą trzy mniejsze projekty tj.:
-projekt zagospodarowania działki lub terenu (usytuowanie układ komunikacyjny, informacja o oddziaływaniu obiektu),
-projekt architektoniczno-budowlany(układ przestrzenny, projektowane rozwiązania techniczne i materiałowe)
-projekt techniczny(opis konstrukcji, instalacji, charakterystyka energetyczna).
Ubiegając się o pozwolenie na budowę, wystarcz w Starostwie Powiatowym złożyć projekt zagospodarowania działki lub terenu oraz projekt architektoniczno-budowlany. Budowę będzie można rozpocząć po złożeniu zawiadomienia o rozpoczęciu robót budowlanych oraz złożeniu oświadczenia o zapewnieniu sporządzenia przez projektanta projektu technicznego, który ostatecznie trzeba będzie przedstawić na etapie złożenia informacji o zakończeniu robót budowlanych, lub na etapie wystąpienia z wnioskiem o udzieleniu decyzji pozwolenia na użytkowanie.
Ważną i niezwykle istotna zmianą w prawie budowlanym jest nowelizacja w ustawie zapisu umożliwiającego kontynuacje i dokończenie budowy w przypadku zakupu przez inwestora niedokończonej inwestycji budowlanej, posiadającej pozwolenie na budowę. Inwestor nie musi uzyskiwać nowego pozwolenia.
Nowelizacja weszła w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszeni w Dzienniku Ustaw.
Szerzej na temat zmian w dotychczasowym prawie budowlanym w Ustawie z dnia 11 września 2019r o zmianie ustawy „Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw”
Wiera Gawryluk