Właściwe pomieszczenia i wybiegi dla gęsi

lut 8, 2017

Aby rozpocząć chów gęsi – na początku należy odpowiednio przygotować pomieszczenia inwentarskie, niezbędny sprzęt oraz wybieg i pastwisko. Należy podkreślić, iż pomieszczenie dla gęsi (wychowalnia) powinno być: suche, dobrze wentylowane, ogrzewane, widne a przede wszystkim wysokie na minimum 3 metry oraz posiadające dostęp do prądu, Należy podkreślić, iż do odchowu i tuczu gęsi wyklucza się budynki ciemne, wilgotne, bez dostępu świeżego powietrza. Ponadto nie powinniśmy wykorzystywać pomieszczeń narażonych na zagrzybienie (np. niskich, zbudowanych z kamienia). Tak więc na wychowalnię gąsiąt może być adaptowany prawie każdy budynek inwentarski – jeżeli spełnia wymienione warunki. Ważną rzeczą jest zapewnienie dostępu do dobrej jakości wody. Wielkość obsady dla gąsiąt w stosunku do powierzchni przedstawia się następująco: od 10 szt./m2 do 1 tygodnia do 2 szt./m2 powyżej 6 tygodnia życia.

Dla zdrowia i dobrej kondycji gąsiąt należy urządzić utwardzony (betonowy) lub trawiasty wybieg, który powinien być usytuowany w pobliżu wychowalni. Warto podkreślić, iż powinien być on częściowo zadaszony, aby zapewnić możliwość wychodzenia na powietrze pisklętom jak najwcześniej, czyli od 1-2 tygodnia życia. Na początku przebywanie na świeżym powietrzu może trwać kilkanaście minut, a później stopniowo dłużej. Zadaszenie wybiegu jest istotne także ze względu na okres wykształcenia się gruczołu kuprowego (około 6 tygodnia życia), czyli gruczołu łojowego, położonego pod nasadą ogona. Warto podkreślić, iż gruczoł ten wydziela tłustą substancję służącą do natłuszczania dziobem piór w celu ochrony przed wilgocią oraz do produkcji prowitaminy D. Ponieważ pod wpływem światła zmienia się ona w witaminę D – gęsi podczas czyszczenia piór automatycznie ją spożywają.

Na wybiegu gęsi powinny mieć stały dostęp do paszy, wody i zielonki. Ważną rzeczą jest, aby powierzchnię wybiegu dostosować do liczby gęsi. W początkowym okresie wychowu przeznaczamy minimum 10 m2 na 1 ptaka. W późniejszym okresie utrzymuje się gęsi na wybiegach o nieograniczonej powierzchni. Jeżeli istnieje taka możliwość – to dla dobrego samopoczucia gęsi oraz higieny ich piór i skóry – możemy urządzić kąpielisko (w basenach, oczkach wodnych lub stawach), pod warunkiem, że woda jest przepływowa i biologicznie czysta.

Żródło: Hodowle.eu – Serwis nowoczesnego hodowcy – 2016

Jan Szczypiń

PZDR Suwałki

Skip to content