Najlepsze oświetlenie kalenicowe

paź 12, 2011

W nowoczesnych oborach bezstropowych stosowane jest oświetlenie z wykorzystaniem świetlika dachowego. To najtańsze i najbardziej efektywne oświetlenie naturalne.

727_1

Poprzez okna dachowe wpada o wiele więcej światła niż przez okna w ścianach o tej samej powierzchni. Oprócz zapewnienia estetyki na zewnątrz i wewnątrz budynku wymienione oświetlenie umożliwia równomierne nasłonecznienie wnętrza pomieszczenia przez cały dzień. Aby uzyskać taki efekt świetlny należy optymalnie zaprojektować świetlik dachowy. Przyjmuje się jeden centymetr szerokości kalenicy w podstawie na 1 metr szerokości budynku obory. Dodatkowo należy pamiętać, że odległość od szczytów dachu bez kalenicy powinna wynosić po ok. 1,5 mb z każdej strony co wynika z elementów konstrukcyjnych jak też z czynników termoizolacyjnych.

727_4 727_3 727_2

Jasna obora, to dobre samopoczucie zwierząt, większa wydajność, niższe koszty weterynaryjne – tak twierdzą właściciele budynków inwentarskich bezstropowych z oświetleniem kalenicowym z powiatu wysokomazowieckiego. Obecnie występuje tendencja nie tylko budowy nowych obiektów, ale też rozbudowy i adaptacji istniejących budynków inwentarskich bezstropowych takich jak stodoły, wiaty itp. z przeznaczeniem na chów i hodowlę bydła o kierunku mięsnym i mlecznym z wykorzystaniem możliwości zastosowania oświetlenia kalenicowego.

Osoby zainteresowane budową, przebudową i adaptacją swoich istniejących budynków inwentarskich na omawiany system utrzymania zwierząt mogą kontaktować się w tej sprawie ze służbą doradczą PODR.

Kazimierz Szmurło

Skip to content