Podstawowe zasady nawożenia zbóż ozimych wiosną

lip 12, 2011

Jeśli na plantacji jest mniej niż 150 roślin na 1 m2 należy ją zaorać, jeśli więcej, od rolnika w dużym stopniu zależy jaki będzie plon. Prace polowe rozpoczynają się zwykle od nawożenia azotem ozimin. Pierwsza dawka powinna być zastosowana jak najwcześniej, tj. wtedy gdy na obeschniętych polach widać wyraźne symptomy ruszenia wegetacji. Dlaczego jest to takie ważne? Otóż azot z gleby w momencie ruszenia wegetacji, ze względu na niskie temperatury jest trudno dostępny, a jednocześnie konieczny. Jeśli wiosną podczas krzewienia rośliny nie wytworzą odpowiedniej liczby dużych i dobrze wykształconych zawiązków kłosów nie można liczyć na dobry plon.

plon = liczba kłosów x liczba ziaren x masa 1000 nasion

Podstawowe zasady nawożenia zbóż ozimych wiosną

  • Zasilać jak najwcześniej, używając przede wszystkim saletry amonowej (ta forma jest najłatwiej przyswajalna w niskich temperaturach.
  • Aby nie niszczyć roślin dobrze jest wykorzystać do nawożenia dni z przymrozkami.
  • Nawozy azotowe stosować w dawkach dzielonych.Jeśli 2 dawki to:
    I dawka – przed ruszeniem wegetacji (60%).
    II dawka – początek strzelania w źdźbło (40%).

    Jeśli 3 dawki to:
    I dawka – przed ruszeniem wegetacji (40%).
    II dawka – początek strzelania w źdźbło – wyczuwalne I kolanko (40%).
    III dawka – faza kłoszenia (20%).

    Przy uprawie intensywnej, stosujemy regulatory wzrostu zwiększamy III dawkę azotu.

  • Jesienią wielu rolników na naszym terenie zboża posiało zbyt późno, może być też zmniejszona obsada ze względu na złe wschody. W takim przypadku I dawkę azotu należałoby zwiększyć o 20%.
  • Nigdy nie stosować w jednej dawce więcej niż 60 kg N na ha.
  • Przerwa między zastosowanymi dawkami azotu nie może być mniejsza niż 2 tygodnie.

Jeżeli nie zastosowano jesienią nawożenia fosforowo-potasowego, lub zastosowano zbyt niskie, można uzupełnić braki tych składników stosując polifoskę, lub inny nawóz wieloskładnikowy, najlepiej zawierający magnez. Po zasileniu zbóż azotem konieczne jest zapoznanie się z potencjalnym zachwaszczeniem pola, aby dobrać odpowiedni środek. Nie należy śpieszyć się z opryskiem na plantacjach późno sianych i w słabej kondycji po zimie. Poczekać należy aż plantacja intensywnie się zazieleni a rośliny będą w fazie krzewienia. Zabiegu, nie należy wykonywać, kiedy spodziewane są przymrozki.

Małgorzata Wróblewska

Skip to content