Możliwości plonowania gryki

gru 21, 2016

Gryka plonuje w poszczególnych latach zmiennie. Rolnicy twierdzą, że dobry plon to tona gryki z hektara. Jakie są możliwości plonowania gryki? Czy są jakieś nowe ciekawe odmiany? Na te pytanie mogą odpowiedzieć doświadczenia prowadzone przez Sekcję Doświadczalnictwa PODR Szepietowo.

Wschodnia część powiatu sokólskiego to zagłębie gryczane. Są gospodarstwa, w których grykę uprawia się od lat i stanowi ona nawet ok. 30% powierzchni gruntów ornych w gospodarstwie. Głównie uprawia się tu starą (mającą prawie 60 lat) odmianę: Hruszowska. Zwykle materiał siewny jest własny, czasami kupiony od innego rolnika.

Właśnie w tym rejonie (Kamionka Stara, gmina Sokółka) jest od 2 lat prowadzone doświadczenie: „Porównanie plonowania nowych odmian gryki. PDO”.

W roku 2015 doświadczenie zostało zakończone przed zbiorem, ze względu na bardzo słaby stan roślin. Gryka nie poradziła najpierw z ulewą po siewie, potem silną suszą czerwcową a na koniec z silnym zachwaszczeniem po intensywnych opadach lipcowych. Potwierdziło się więc, że gryka jest rośliną zawodną.

Rok 2016 też nie był idealny dla gryki. Od siewu aż do pełni kwitnienia gryka musiała zmagać się z silną suszą, przerwaną tylko dużymi opadami w 2 dekadzie czerwca. Dodatkowo w 1 dekadzie czerwca pojawiły się duże przymrozki, które uszkodziły rośliny. W fazie kwitnienia dużo i często padało, co utrudniało „pracę” owadom. A to jest bardzo ważne ponieważ gryka jest rośliną owadopylną, a jej kwiatek „żyje” tylko 1 dzień. Przekropna pogoda spowodowała jednak, że gryka kwitła aż do września wytwarzając bardzo dużo kwiatków.

W tych warunkach plony gryki były rewelacyjne (tab. nr 1).

Tabela 1. Plonowanie gryki

Odmiana (ród) gryki
PA 15
(ród)
Kora
PA 13
(ród)
Panda
Plon (t z ha)
3,11
3,03
2,94
2,77

Wnioski:

  • Gryka może plonować bardzo dobrze (nawet około 3 ton z ha)
  • Nowe odmiany plonują dobrze, więc warto ich poszukać do siewów wiosennych
  • Być może wkrótce pojawią się ciekawe odmiany oparte na rodach hodowlanych (PA 15 i PA 13)
  • Gryka plonuje zawodnie, ale zawsze pozostawia bardzo dobre stanowisko dla zbóż.

gryka001

                                                                                                                               Jan Reńko

                                                                                                                        PZDR Sokółka

Skip to content