Sylwester i Anna Jaszczołtowie z miejscowości Jaszczołty, gmina Grodzisk, powiat siemiatyckiego, razem z młodym pokoleniem: synem Damianem i jego żoną Barbarą nie spoczywają na dotychczasowych metodach produkcji rolnej, wręcz przeciwnie, nadal podnoszą standardy technologiczne i stosują coraz więcej cyfryzacji w procesach operacyjnych. Przykładem jest wprowadzenie nowatorstwa w siewie roślin uprawnych. Gospodarstwo Jaszczołtów należy do Krajowej Sieci Gospodarstw Demonstracyjnych (KSGD).
Rolnicy ostatnio unowocześnili własny park maszynowy o siewnik zbożowy Lemken SOLITAIR 9/400. Celem upowszechnienia metod produkcji rolnej przyjaznych środowisku, w tym poprawy działań w zakresie ochrony gleb i wód, powietrza oraz przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym, ograniczaniu strat składników odżywczych przeprowadzili innowacyjny pokaz siewu pszenicy ozimej z użyciem nowo zakupionego siewnika. Pokaz odbył się 8 października 2024 r. na polu w Jaszczołtach. Inicjatorem pokazu byli doradcy z PZDR w Siemiatyczach. W ramach wieloletniej współpracy doradczo-upowszechnieniowej rolnicy udostępnili swoje obiekty i zasoby środków trwałych, by uczestniczący rolnicy mieli okazję poznać najlepsze praktyki dostosowawcze uwzględniające system uprawy bezorkowej wraz z przeprowadzeniem siewu oziminy. Przykład tego typu technologii uprawy ma coraz więcej zwolenników. Cieszy się zainteresowaniem ze względu na uproszczenia, oszczędności i pozytywne efekty produkcyjne.
Zaprezentowany w praktycznym użyciu nowej generacji siewnik zbożowy LEMKEN SOLITAIR 9/400 to maszyna wielkogabarytowa, o szerokości roboczej 4,00 m. Wyposażony jest w system Solitronic, który odpowiada za wszystkie funkcje sterowania i monitoringu, w tym elektrycznego układu napędowego wałka wysiewającego. Czytelny wyświetlacz informuje operatora w ciągniku o parametrach pracy siewnika. Przewody dozujące znajdują się na zewnątrz skrzyni nasiennej pomiędzy dozownikiem a redlicą, bezpośrednio nad listwą nośną redlic i co ważne wszystkie są jednakowej długości, co pozwala na wysoce precyzyjny wysiew. Redlice dwutarczowe i gumowe koła kopiujące pozwalają na dokładne rozmieszczenie nasion na takiej samej głębokości, niezależnie od typu gleby. Niezmienna głębokość wysiewu zostaje zachowana nawet przy znacznych prędkościach. Jako jedyny z nielicznych siewników zawieszanych posiada możliwość złożenia zestawu, aby bezpiecznie poruszać się po drodze publicznej.
Anna Szeryńska