Niedobór wody w uprawie kukurydzy

gru 31, 2015

Sukces uprawy kukurydzy zależy od bardzo wielu czynników, w szczególności od przebiegu pogody.

Oto kilka czynników mających wpływ na powodzenie uprawy w warunkach niedoborów wody:

– Dobór odmiany tolerancyjnej. Tolerancja takiej odmiany z reguły polega na bardziej rozbudowanym systemie korzeniowym. Odmiany o krótszym FAO zazwyczaj są bardziej tolerancyjne, gdyż kwitną nieco wcześniej.

– Wybór stanowiska. Kukurydza na słabszych stanowiskach, nawet przy optymalnych warunkach będzie plonować na niższym poziomie. Dlatego też w latach suchych należy w miarę możliwości unikać stanowisk słabych, gleb lekkich, piaszczystych.

– Przygotowanie gleby oraz uprawa przedsiewna. Unikać przesuszającej orki wiosennej, uprawę przedsiewną należy wykonywać nie głębiej, niż głębokość wysiewanych nasion.

– Głębokość siewu. Na glebach cięższych od 3 do 6 cm, na glebach lekkich od 5 do 6 cm. Im gleba bardziej przesuszona, tym głębiej, nawet do 7-8cm, im termin siewu późniejszy także głębiej.

– Odpowiednie nawożenie oraz proporcje składników pokarmowych. W szczególność duże znaczenie ma tutaj potas, gdyż odpowiada on za gospodarkę wodną. Proporcja azotu i potasu 1 do 1,2.

– Obsada roślin. W latach zapowiadających się na suche lepiej ją obniżyć o ok. 10%. Na glebach lekkich obsada mniejsza, na cięższych większa.

– Termin siewu. Wcześniejszy termin siewu to lepsze wykorzystanie zapasów wody. Głównym czynnikiem decydującym o terminie siewu jest temperatura gleby. Powinna mieć ok 8°C. Odmiany typu flint mogą kiełkować w niższych temperaturach i można je siać nieco wcześniej.

                                                                                              Marek Mędrycki

           

Skip to content