Zaprawianie nasion

mar 12, 2010

Zaprawianie nasion zaliczane jest do najbardziej oszczędnych, a przy tym najbezpieczniejszych dla środowiska zabiegów chemicznych.

Ważnym lecz często niedocenianym przez rolników elementem poprawnej agrotechniki jest zaprawianie nasion. Obecnie nanoszenie preparatów w formie zaprawy umożliwia ochronę roślin, zarówno przed chorobami występującymi w glebie, jak i przenoszonymi przez nasiona lub ziarno, a także przed szkodnikami atakującymi młode rośliny.

Istota zaprawiania polega na równomiernym naniesieniu dostatecznej ilości preparatu cienką warstwą na powierzchnię nasion. Przeprowadzić to można różnymi formami zapraw. Nasiona można zaprawiać na sucho, półsucho lub mokro. Każdy z tych sposobów ma pewne ograniczenia a nieprawidłowo wykonany może nawet zaszkodzić zarówno roślinom, jak i zdrowiu ludzi. Jednak przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa i dbałości o każdy etap zaprawiania efekt w postaci zabezpieczonych nasion okazuje się być wart zachodu.

Na sucho

Zaprawy stosowane są bezpośrednio na nasiona. Zaprawianie suchymi zaprawami można wykonać niezależnie od temperatury otoczenia, nawet podczas mrozu. Najpoważniejszym problemem, z jakim spotykają się osoby zaprawiające materiał siewny takimi zaprawami, jest słaba przyczepność preparatu do nasion. Wpływa to na bardzo duże zapylenie środowiska, a osoba przeprowadzająca zabieg jest narażona na wdychanie zaprawy.

Zaprawianie półsuche

Polega na dokładnym zwilżeniu i wymieszaniu nasion z małą ilością preparatu płynnego w hermetycznych zaprawiarkach, a po zabiegu nie jest konieczne przesuszanie nasion. Zaprawianie na półsucho wiąże się z wykorzystaniem precyzyjnych zaprawiarek, dozujących zaprawę i ziarno w sposób dokładny i systematyczny. Ten sposób zaprawiania jest bezpieczniejszy dla wykonujących osób.

Zaprawianie na mokro

Metoda wykorzystywaaą stosunkowo rzadko, ponieważ można ją stosować tylko do małych ilości nasion. Nasiona zaprawiane w taki sposób trzeba jak najszybciej wysiać lub dosuszyć. Zaprawianie na mokro polega na zanurzeniu materiału siewnego w dużej ilości płynnego preparatu na kilkanaście minut. Ten sposób jest skuteczny w zwalczaniu patogenów zasiedlających nasiona, gdyż preparat dociera do wszystkich zagłębień, wnika też częściowo do okrywy nasiennej.

Szczegółowy wykaz wszystkich dostępnych preparatów do zaprawiania można znaleźć w Zaleceniach Ochrony Roślin wydawanych przez Instytut Ochrony Roślin w Poznaniu oraz na stronach internetowych firm zajmujących się ich produkcją lub dystrybucją w Polsce.

Arkadiusza Kilewski

Skip to content