W powiecie hajnowskim funkcjonuje gospodarstwo ekologiczne, którego głównym profilem jest produkcja ziół ekologicznych. Jest to jedno z nielicznych w Polsce i jedyne w województwie podlaskim gospodarstwo, gdzie uprawiany jest różeniec górski zwany złotym korzeniem.
Było to pierwsze zioło , jakim zainteresował się właściciel gospodarstwa, by wprowadzić je do uprawy. Sadzonki przyjechały z Rosji i rozpoczęła się trudna i wymagająca uprawa. Pomysł zyskał uznanie naukowców, do współpracy zaproszono Politechnikę Białostocką. Aby wzmocnić jakościowo istniejącą uprawę różeńca ,projekt otrzymał bardzo duże dofinansowanie : 2,5 mln zl na prace badawcze z PROW 2014-2020.
Rhidiola Rosea jest również znana jako złoty korzeń lub korzeń arktyczny, ponieważ korzenie i kłącza tej rośliny są wykorzystywane w celach leczniczych. Różeniec górski był od wieków stosowany w tradycyjnej medycynie mieszkańców Rosji, Skandynawii i innych krajów syberyjskich jako antidotum na wytrzymałość fizyczną, efektywność pracy, długość życia, zmęczenie, niedokrwistość, problemy żołądkowo-jelitowe, infekcje i choroby układu nerwowego. Jest ceniony za działanie pobudzające i przeciwzapalne. Do dziś w wioskach w gruzińskich górach młode pary otrzymują bukiet z korzeni różeńca górskiego, który ma zwiększyć płodność i zapewnić urodzenie zdrowego potomstwa. W Azji Środkowej herbata z różeńcem jest najskuteczniejszym sposobem leczenia przeziębienia i grypy podczas surowych azjatyckich zim. Mongolscy lekarze stosują go w leczeniu gruźlicy, a nawet raka. Na przestrzeni wieków cenna wiedza o tej niezwykłej roślinie przekazywana była wyłącznie wśród członków rodziny z pokolenia na pokolenie, a informacje o tym, gdzie zbiera się „złoty korzeń” i w jaki sposób jest on pozyskiwany, są starannie pielęgnowane i chronione. Syberyjczycy potajemnie transportowali zioło starożytnymi szlakami na Kaukaz, gdzie handlowano nim w zamian za gruzińskie wino, owoce, czosnek, miód . Chińscy cesarze wysyłali wyprawy na Syberię w celu zdobycia surowca i jego wykorzystania. w medycynie.
Różeniec to roślina wieloletnia o wysokości 30-50 cm. Niebiesko zielone liście są mięsiste, grube , pokryte gruba warstwą wosku. Kłącze różeńca jest płytkie i gęste , a po zmiażdżeniu wydziela różany zapach, stąd jego nazwa. Jako roślina pochodząca z terenów górskich wymaga do prawidłowego wzrostu niskiej temperatury , słonecznego światła , dużej wilgotności powietrza i gleby lekkiej i przepuszczalnej powietrze i wodę . Jest odporna na mróz i suszę, lecz niestety jej wegetacja bardzo szybko się kończy i rośniebardzo wolno – dlatego najcenniejsze kłącza, .bogate w związki lecznicze, dostępne są zwykle dopiero po kilku latach uprawy. Zaletą jest to, że rośliny różeńca są mniej podatne na choroby i rzadko obserwuje się większą częstość występowania szkodników. Zbiór korzeni i kłączy odbywa się zwykle jesienią w październiku i listopadzie, następnie natychmiast suszy się je w temperaturze 70 stopni.
Różeniec górski to roślina ciesząca się coraz większą popularnością. Czy jednak roślina popularna setki lat temu może być nadal przydatna we współczesnym świecie? Zdecydowanie tak, gdyż do jego podstawowych właściwości należy łagodzenie stresu, zmęczenia i wzmacnianie organizmu.