Od 2025 r. Polska jako państwo członkowskie Unii Europejskiej jest zobowiązana do stosowania normy GAEC 2, czyli do ochrony torfowisk i obszarów podmokłych. Kontroli i sankcjom związanym z realizacją warunkowości nie podlegają gospodarstwa o wielkości do 10 ha użytków rolnych.
Do torfowisk i obszarów podmokłych objętych normą GAEC 2 zalicza się: grunty orne oraz trwałe użytki zielone.
Łączna powierzchnia obszarów wyznaczonych, w toku badań przeprowadzanych przez IUNG-PIB, do objęcia normą GAEC 2 na terenach użytkowanych rolniczo wynosi ok. 399,9 tys. ha. Znaczna część tych powierzchni pokrywa się z obszarami NATURA 2000, które podlegają już ochronie.
Rolnicy będą mieli możliwość zobaczenia szczegółowych zasięgów występowania gruntów objętych normą GAEC 2 w swoim gospodarstwie przy okazji wypełniania wniosku o przyznanie płatności w aplikacji eWniosekPlus.
Jakie płatności po spełnieniu wymogów?
Rolnicy ubiegający się o wsparcie na obszarach podlegających ochronie w ramach normy GAEC 2, po spełnieniu określonych warunków i kryteriów dostępu, mogą skorzystać z ekoschematu Retencjonowanie wody na trwałych użytkach zielonych, praktyki Ekstensywne użytkowanie trwałych użytków zielonych z obsadą zwierząt w ramach ekoschematu Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi, płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych oraz płatności dla ONW.
Co kiedy rolnik chce zgłosić rozbieżność lub odwołać się od decyzji??
Rolnik może zgłosić rozbieżność do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) na etapie składania wniosku poprzez aplikację eWniosekPlus lub złożyć odwołanie od decyzji bądź wystąpić do Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego (IUNG-PIB) o weryfikację wyznaczonych obszarów objętych normą GAEC 2 jeśli nie zgadza się z wyznaczonymi przez IUNG obszarami objętymi normą GAEC 2.
A czego nie wolno na wyznaczonych obszarach???
Na obszarze GAEC 2 w przypadku trwałych użytków zielonych nie należy m.in. przekształcać ich i zaorywać, z wyłączeniem możliwości wykonania zabiegu z zastosowaniem płytkiej uprawy gleby i podsiewu nie częściej niż raz na 4 lata, nie wydobywać z nich torfu, nie budować na nich i nie odnawiać rowów i instalacji drenujących do odwadniania lub odprowadzania wody z terenu.
Bardzo podobne zalecenia są w przypadku gruntów ornych. Między innymi nie należy zaorywać ich, z wyłączeniem możliwości płytkiej uprawy gleby do głębokości 15 cm, również nie wydobywać z nich torfu oraz nie budować na nich i nie odnawiać rowów i instalacji drenujących do odwadniania lub odprowadzania wody z terenu.
Źródło: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/co-wynika-z-obowiazywania-normy-gaec-2
Grażyna Dobrzyń
PZDR Grajewo