Przez dwa dni na terenach Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie unosił się zapach kwiatów, ziół i drzewek. A to wszystko za sprawą Wiosennych Targów Ogrodniczych. Tereny wystawowe wypełniły się stoiskami ponad 150 wystawców z całego kraju. Prezentowali oni sadzonki drzew, kwiatów, roślin a także nowatorskie rozwiązania architektury ogrodniczej.
Na targach można było znaleźć szeroki wybór narzędzi ogrodniczych od tradycyjnych sekatorów i łopat, po nowoczesne systemy nawadniania, a także stoiska prezentujące odnawialne źródła energii.
Drugi dzień targów rozpoczął się od otwarcia przez dyrekcję Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie Tadeusza Kruszewskiego i Katarzynę Pawlak-Zarębę. W Targach udział wzięli również Michał Gąsowski Wicewojewoda Podlaski, Agnieszka Zawistowska Dyrektor Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Białymstoku.
Targowe hity
„Hitem Targów” został Głóg dwuszyjkowy Paul’s Scarlet – Krzewy Ozdobne Pokrzywna – Barbary i Jana Piekut. Komisja doceniła walory ozdobne rośliny i wysoką mrozoodporność.
„Najatrakcyjniejsze Stoisko” okazało się stoisko DOMY Z POMPĄ – Konrad Legacki – Łapy. Komisja brała pod uwagę innowacyjną prezentację oferowanych urządzeń w Mobilnym Studiu OZE. Na stoisku można zobaczyć kompletną, działającą instalację grzewczą do której wykorzystano intuicyjne rozwiązania.
„Najbogatszą Ofertę” prezentowała – szkółka roślin ozdobnych – Adam Andryszewski – Nowa Wieś Ełcka. Komisja nagrodziła bardzo szeroki asortyment oferowanych nasadzeń.
Zaprezentowano bardzo szeroką ofertę roślin wartych polecenia – do indywidualnego wyboru przez zainteresowanych, między innymi: judaszowiec, oliwki, aloes, kuflik, migdałki, azalie, skalnice, klony palmowe, hortensje trzmieliny i inne.
Konkurs dla KGW
W konkursie kulinarnym dla Kół Gospodyń Wiejskich „Wielkanocny smak i tradycja” udział wzięło 4 Koła z województwa podlaskiego. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu potrawy, która będzie odzwierciedlać wielkanocne tradycje kulinarne naszego regionu. Komisja konkursowa podczas oceny brała pod uwagę m.in. wykorzystanie lokalnych surowców i produktów oraz ogólne cechy potrawy: smak, zapach, konsystencję, oryginalność receptury, a także sposób podania i prezentacji.
Komisja przyznała nagrody:
– I miejsce Koło Gospodyń Wiejskich „Twarożanki” w Twarogach Lackich za potrawę: Pasztet wielkanocny
Nagroda w postaci karty podarunkowej w wysokości 2 000 zł
– II miejsce Koło Gospodyń Wiejskich „Narwiański Babiniec” w Waniewie za potrawę: Mięsiwo pod pierzynką zbożową
Nagroda w postaci karty podarunkowej w wysokości 1 500 zł
– III miejsce Koło Gospodyń Wiejskich „Kaczynianki” z Kaczyna Starego za potrawę: Swojska biała kiełbasa duszona z pieczarkami i cebulką w piwie
Nagroda w postaci karty podarunkowej w wysokości 1 000 zł
– Wyróżnienie Koło Gospodyń Wiejskich w Pogorzałkach za potrawę: Mazurek wielkanocny
Nagroda w postaci karty podarunkowej w wysokości 600 zł
Konkurs plastyczny dla dzieci
Nagrody i dyplomy odebrali również laureaci „Konkursu plastycznego dla dzieci na projekt pierwszej strony kartki wielkanocnej”. Aleksandra Chojnowska, zwyciężczyni konkursu, odebrała nagrodę ufundowaną przez Tadeusza Kruszewskiego Dyrektora PODR Szepietowo.
Podczas targów w namiocie PODR Szepietowo doradcy prowadzili doradztwo w zakresie płatności bezpośrednich, rolno-środowiskowo-klimatycznych i ekologicznych oraz zmian w ekoschematach kampanii 2025 r. Odwiedzający mogli również zapoznać się z Internetową Platformą Doradztwa i Wspomagania Decyzji w Integrowanej Ochronie Roślin eDWIN. Odbywał się również konkurs „Zgadnij co to za roślina?” oraz pokaz wykonywania stroików wielkanocnych. Ponadto Kuchmistrz Piotr Lenart zaprezentował swoje kulinarne umiejętności, a uczestnicy targów mieli okazję degustować potraw z mięsa wieprzowego w ramach prezentacji dziedzictwa kulinarnego polskich ras rodzimych.
Na scenie zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca Szepietowo na Ludowo oraz uczniowie z Zespołu Szkół Rolniczych im. Stefanii Karpowicz w Krzyżewie. Młodzi artyści wprowadzili publiczność w radosny, wiosenny nastrój.
Podczas targów można było podziwiać różnorodne rasy królików. 20 hodowców prezentowało ponad 120 królików. Pokaz zorganizował Podlaski Związek Królików Rasowych.
Wiosenne Targi Ogrodnicze w Szepietowie to wydarzenie, które połączyło tradycję z nowoczesnością. Odwiedzający mogli nie tylko zakupić piękne rośliny i regionalne produkty, ale także poszerzyć swoją wiedzę na temat ogrodnictwa i rolnictwa. Targi były doskonałą okazją do spędzenia czasu na świeżym powietrzu i podziwiania wiosennej przyrody.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Weronika Murawska
PODR Szepietowo
fot. Weronika Biała, Weronika Murawska