Konferencja na temat „Żywienie bydła mlecznego i efektywne zarządzanie gospodarstwem” zorganizowana przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie we współpracy z Spółdzielnią Mleczarską „Mlekovita” odbyła się 5 lutego 2025 roku w Wysokiem Mazowieckiem.
W wydarzeniu wzięli udział Wicewojewoda Podlaski Michał Gąsowski, Agnieszka Zawistowska – Dyrektor Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Białymstoku, Zbigniew Sokołowski – Zastępca Dyrektora Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Łomży, Magdalena Szabłowska – Dyrektor Handlu Zagranicznego w grupie Mlekovita, a także producenci mleka, przedstawiciele: Spółdzielni Mleczarskiej „Mlekovita”, instytucje związane z rolnictwem oraz wykładowcy Katedry Hodowli i Żywienia Zwierząt SGGW w Warszawie. Konferencję otworzył Dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie – Tadeusz Kruszewski. Kilka słów skierował do zebranych również Wicewojewoda Podlaski – Michał Gąsowski.
Po otwarciu konferencji głos zabrali prelegenci:
Prof. dr hab. Marcin Gołębiewski zaprezentował temat „Żywienie krów mlecznych – nowe trendy”. Podczas wykładu zwrócił uwagę na najważniejsze aspekty w żywieniu bydła mlecznego, a także ukierunkował do czego powinny dążyć gospodarstwa jeśli chodzi o produkcję pasz.
Dr Marek Balcerak omówił temat „Ekonomika produkcji mleka – perspektywy”. Ekonomika gospodarstw produkujących mleko uzależniona jest od wielu czynników. Najczęściej badaną cechą i jej związek z wynikami ekonomicznymi jest wydajność mleczna krów. Każdy producent mleka posiada większe możliwości w zakresie kształtowania kosztów produkcji aniżeli cen mleka. Efektem podejmowanych decyzji jest osiągnięcie dochodu w jak najkrótszym czasie. Warto zaznaczyć, że każdy z nich nie powinien tracić z pola widzenia celów strategicznych takich jak przetrwanie i rozwój gospodarstwa na rynku.
Po zakończonych wykładach był czas dla sponsorów wydarzenia:
- FRICKE Maszyny Rolnicze Sp. z o.o. – przedstawiciel firmy Maciej Malinowski omówił temat: Rolnictwo 4.0
- SAMASZ Sp. z o.o. – Piotr Cebeliński przedstawił ofertę firmy i omówił zaplecze technologiczne, gdzie powstają maszyny zielonkarskie. Podkreślił jak kluczową rolę one pełnią jeśli chodzi o produkcję pasz zarówno w Polsce i na świecie.
- Magia z o.o. Sp. k. – Zbigniew Wróblewski przedstawił temat „Doradztwo żywieniowe w gospodarstwie” z punktu widzenia producenta pasz teoretycznie i praktycznie.
- Alfa Farm w trakcie spotkania na zewnątrz prezentowała swoje budki dla cieląt, każdy z uczestników konferencji miał możliwość obejrzenia oraz zapoznania się z ofertą.
- Top Gen Sp. z o.o. przedstawiciele firmy, która działa na rynku hodowlanym od 2007 r. zaprezentowali swoją ofertę dotyczącą światowej klasy genetyki dopasowanej do różnorodnych potrzeb klientów.
- Trans-Rol A. Remisiewicz – firma kompleksowo zaopatruje branżę rolniczą na płaszczyźnie detalicznej i hurtowej.
W trakcie wykładów na sali konferencyjnej jak i w kuluarach podczas trwania konferencji rolnicy zadawali pytania prelegentom szukając odpowiedzi na problemy pojawiające się w ich gospodarstwach. Konferencja przebiegała w miłej i sympatycznej atmosferze, gdzie zaproszeni goście chętnie wymieniali się miedzy sobą doświadczeniem i wiedzą.
Łukasz Płotczyk
PODR Szepietowo
fot. Katarzyna Olszewska