O podlaskich innowacjach na konferencji w Białymstoku

gru 18, 2024 | Aktualności, KSOW PLUS

W dniu 16.12.2024 r. w Białymstoku odbyło się wydarzenie pn. „Gala Grup Operacyjnych”, zorganizowane przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Było to już kolejne spotkanie zorganizowane z myślą o członkach grup operacyjnych, osób zainteresowanych tematem grup EPI oraz doradców.

Wydarzenie otworzył Dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie – Tadeusz Kruszewski. W swoim wystąpieniu podkreślił duże znaczenie efektów działań grup operacyjnych, które prowadzą działania w kierunku rozwoju rolnictwa oraz przetwórstwa. Zaznaczył również to, że w województwie podlaskim temat grup operacyjnych jest dość popularny ponieważ wszystkich grup operacyjnych jest ponad trzydzieści, a po najbliższym naborze może jeszcze ta liczba znacznie wzrosnąć.

Pierwszym punktem programu było wystąpienie Sławomira Fabjiańskiego – brokera innowacji, który przedstawił zasady jakie będą obowiązywały przy najbliższym naborze. Został również przedstawiony program przewidujący wsparcie na tworzenie grup operacyjnych oraz zasady jakie będą obowiązywały przy rozliczaniu pomocy. Broker innowacji przedstawił również założenia jakie towarzyszyć będą przy tworzeniu grup operacyjnych. Przede wszystkim skupił się na zmianach jakie zaszły w tym zakresie. Został również podjęty temat zmian, które zaszły w ocenie wniosków a dotyczyły zagadnień które będą podlegać weryfikacji co będzie się przekładało na ogólną ocenę wniosków. Sławomir Fabjiański przedstawił terminy naborów na wsparcie przygotowawcze i na nabór wniosków w ramach działania Współpraca, które mają przypadać odpowiednia na 20 marca oraz na 21 kwietnia.

Drugim prelegentem, który tego dnia zabrał głos był Tomasz Śnieciński z Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Tematem jego wystąpienia było „Wsparcie krótkich łańcuchów żywności (KŁŻ) w ramach wdrażania lokalnych strategii rozwoju (LSR) w nowej perspektywie”. Wielu z uczestników konferencji było przetwórcami żywności więc temat cieszył się dużym zainteresowaniem. Tomasz Śnieciński przedstawił możliwości dofinansowań jakie będą dostępne dla rolników realizujących założenia Krótkich łańcuchów dostaw żywności, a o które będzie można wnioskować w Lokalnych Grupach Działania. Omówił każdy z dostępnych wariantów, przedstawił na jakie kwoty pomocy mogą liczyć rolnicy oraz jakie muszą spełnić warunki, aby móc aplikować o te środki a później je rozliczyć.

Po zakończeniu prezentacji Tomasza Śniecińskiego przyszedł czas na przedstawienie działania Współpraca w bardziej obrazowej formie. Został zaprezentowany, jeszcze realizowany projekt, grupy operacyjnej MA2. Jako pierwsza głos zabrała koordynator projektu oraz kierownik Działu Rozwoju Obszarów Wiejskich Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie Dorota Półtorak. W pierwszej części prezentacji przedstawiła członków grupy operacyjnej, w której liderem grupy jest Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie a członkami Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz rolnicy Agnieszka i Dariusz Góralczyk. Prezentacja dotyczyła przedstawienia historii powstania grupy operacyjnej oraz omówienia postawionych celów do osiągnięcia. Dorota Półtorak omówiła również rolę oraz zadania jakie zostały w projekcie postawione do realizacji dla PODR Szepietowo oraz przekazała na jakim etapie jest realizacja całego projektu.

Kolejna prezentacja była przygotowana przez rolników Agnieszkę i Dariusza Góralczyków. Na wstępie opowiedzieli o swoim gospodarstwie jaki ma profil oraz co udało im się osiągnąć oraz z czego są najbardziej dumni. Bardzo często podkreślali, że stawiają na jego rozwój tak, aby ich syn przyszły właściciel gospodarstwa miał jak najlepszy start, z tego też również powodu podjęli decyzję o przystąpieniu do grupy operacyjnej MA2. Podzielili się również wrażeniami, jak podkreślali tylko i wyłącznie pozytywnymi ze współpracy z naukowcami oraz Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.

Trzecim konsorcjantem w grupie operacyjnej MA2 jest Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Z ramienia uczelni projekt prowadzi dr hab. Anna Berthold-Pluta, która również zabrała głos podczas Gali Grup Operacyjnych. Na początku swojego wystąpienia skupiła się przede wszystkim na przedstawieniu charakterystyki surowca, nad którym prowadzone są badania czyli mleku A2A2. W dalszej części przeszła do prezentacji założeń projektu oraz omówienia jakie badania zostaną przeprowadzone oraz jaki jest cel do osiągnięcia.

W konferencji wzięła również udział dr Ewa Zapora, która jest pracownikiem naukowym Politechniki Białostockiej. W swoim wystąpieniu przedstawiła jakie są możliwości współpracy uczelni, którą reprezentowała, a rolnikami. Na podstawie kilku działań, którymi zajmowali się badacze Politechniki Białostockiej zaprezentowała jak szerokimi tematami związanymi z rolnictwem zajmują się naukowcy z białostockiej uczelni. Wystąpienie Pani dr Ewy Zapory było w pewnym sensie zaproszeniem dla rolników czy też innych instytucji mogących tworzyć grupy operacyjne do współpracy z jej uczelnią oraz prezentacją bardzo dużych możliwości co do zakresów tej współpracy.

W ostatnim punkcie programu ponownie został poruszony temat grup operacyjnych związanych z Krótkimi łańcuchami dostaw żywności. Prezentację grupy Piwniczka Podlaska przeprowadziła jej koordynator Justyna Paluch. Przedstawiła jakie cele założyła sobie grupa do realizacji oraz w związku z tym, że jest to już projekt zakończony, w jaki sposób udało się je zrealizować. Mówiła z własnych doświadczeń, z jakimi trudnościami grupa musiała się zmierzyć, ale przede wszystkim jakie udało się z tej współpracy pomiędzy rolnikami osiągnąć korzyści.

Podsumowaniem konferencji była dyskusja, która rozwinęła się pomiędzy jej uczestnikami, którzy zadawali pytania dotyczące zasad tworzenia grup operacyjnych.

W 2025 roku odbędzie się nabór wniosków w ramach działania Współpraca dla grup operacyjnych. Wszystkich zainteresowanych tematem zapraszamy do kontaktu z Podlaskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Szepietowie z biurem Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie.

Anna Kostro

PODR Szepietowo

Odsłony : 742
Przejdź do treści