Poznajemy łotewskie biogazownie

lis 25, 2024 | Aktualności

W ramach realizacji operacji „Zespół tematyczny ds. rolnictwa”, w dniach 19-22 listopada 2024 roku, został zorganizowany wyjazd studyjny na Łotwę. W wyjeździe wzięło udział 30 uczestników, głównie były to osoby, które wcześniej uczestniczyły w spotkaniach dotyczących biogazowni rolniczych zrealizowanych 6.11.2024 r. w Jeżewie oraz 7.11.2024 r. w Elżbiecinie.  Podczas tych spotkań omówione zostały zagadnienia dotyczące substratów do produkcji biogazu rolniczego, pofermentu rolniczego, aspektów technologicznych produkcji biogazu i biometanu, planowania inwestycji, procedur administracyjnych czy źródeł finansowania biogazowni.  Wykładowcami byli dr hab. Magdalena Szymańska prof. SGGW oraz Miłosz Krzymiński właściciel firmy BioFOCUS oraz Dyrektor Rozwoju Rynku Biogazu i Biometanu w KWE AB Energy Polska Sp. z o.o. Dobrymi praktykami oraz cennymi wskazówkami i doświadczeniami dotyczącymi budowy oraz działania biogazowni rolniczych podzielili się rolnicy: Tomasz Bruliński i  Marek Burzyński.

Wyjazd studyjny na Łotwę

Kontynuacją „Zespołu tematycznego ds. rolnictwa” był wyjazd uczestników na Łotwę. Łotewskie biogazownie rolnicze odgrywają ważną rolę w produkcji energii odnawialnej, zwłaszcza w kontekście zrównoważonego zarządzania odpadami rolniczymi i promowania gospodarki niskoemisyjnej. Podczas pobytu odwiedziliśmy cztery obiekty:

– gospodarstwo rolne z własną biogazownią Pampali w okolicy Saldus

– farmę demonstracyjną Uniwersytetu w Vecauce

– elektrownię na biogaz Sidgunda Bio Biogas Plants

– gospodarstwo posiadające własną biogazownię Ulbroka farm

Wszystkie zwizytowane na Łotwie biogazownie wykorzystują odpady rolnicze, takie jak obornik, gnojowica oraz odpady roślinne, przekształcając je w biogaz za pomocą fermentacji beztlenowej. Wytwarzany biogaz jest wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej i ciepła.

Biogazownia Uniwersytetu w Vecauce jest częścią kompleksu badawczo-rozwojowego Uniwersytetu Rolniczego  na Łotwie. Służy jako obiekt demonstracyjny i badawczy. Wykorzystuje nowoczesne technologie fermentacji odpadów organicznych, takich jak obornik i kiszonki. Celem obiektu jest edukacja studentów i specjalistów oraz eksperymentowanie z różnymi substratami i optymalizacją procesów biogazowych. Biogazownia wspiera badania nad zrównoważonym rolnictwem i wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.

Wizyta w siedzibie LLKC – Łotewskiego odpowiednika CDR Brwinów z przedstawicielem LLKC Panem Kaspersem Żuris oraz przewodniczącym Łotewskiego Zreszenia Biogazowników (LBA) Panem Andisem Karlkisem. Uczestnicy mogli zapoznać się z zadaniami realizowanymi przez łotewskie doradztwo rolnicze. Spotkanie było doskonałą okazją do odnowienia kontaktów oraz wymiany doświadczeń.

Głównym celem operacji był transfer wiedzy,  wymiana doświadczeń  oraz dobrych praktyk w zakresie innowacyjnych rozwiązań w różnych dziedzinach rolniczych zwłaszcza z zakresu odnawialnych źródeł energii w tym biogazowni rolniczych. Biogazownia to doskonały przykład gospodarki o obiegu zamkniętym. Celem spotkania była identyfikacja bieżących problemów oraz poszukiwanie możliwości ich rozwiązania pomiędzy przedstawicielami różnych środowisk np. rolników, organizacji wspierających sektor rolniczy, doradców, jednostek naukowych i samorządowych, przedsiębiorców czy hodowców. Tematyka wokół powstałego zespołu ściśle odpowiada na potrzeby i charakter województwa podlaskiego. Dzięki analizie potrzeb podlaskiego rolnictwa można określić, w jakim kierunku i jakie problemy miałyby rozwiązać potencjalne Grupy Operacyjne EPI.

Małe biogazownie rolnicze to szansa dla gospodarstw, które mają problem z zagospodarowaniem nadmiaru odpadów organicznych powstających z produkcji zwierzęcej. Operacja była doskonałą okazją do poszerzenia wiedzy i nawiązania nowych kontaktów wśród rolników zainteresowanych budową takich instalacji w swoich gospodarstwach.

Gabriela Włostowska

PODR Szepietowo

fot. Anna Kostro

Odsłony : 89
Skip to content