Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przeprowadza cykl wykładów na temat nowych technik genomowych (NGT). Mając na uwadze, że prace nad rozporządzeniem dotyczącym NGT będą jednym z priorytetów w trakcie Prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej, zaplanowane spotkania mają na celu zapoznanie z tą tematyką jak największego grona osób. Ważne jest, aby ze strony Ministerstwa przekazywane były rzetelne informacje o tym czym są NGT, jak również informacje o samym rozporządzeniu i tym, co możemy zyskać jako kraj przez przyjęcie odpowiednich zapisów. Decyzją kierownictwa resortu, Polska w trakcie swojej prezydencji, będzie dążyć do zamknięcia pracy nad tym rozporządzeniem w grupie roboczej Rady.
Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie zorganizował 21 października 2024 r. spotkanie „Nowe techniki genomowe (NGT)”. Produkty NGT to termin zbiorczy, którym określa się najnowocześniejsze techniki wykorzystywane w biotechnologii, dzięki którym rolnictwo może otrzymać szereg bardzo interesujących, nowoczesnych produktów, stanowiących odpowiedź na dynamiczne zmiany klimatyczne i środowiska. Zmiany, które zachodzą za pomocą NGT są podobne do tych zmian, które zachodzą w roślinach naturalnie lub w drodze konwencjonalnej hodowli.
Tematykę Nowych Technik Genomowych (NGT) przedstawili Małgorzata Woźniak – naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa Białkowego i Zasobów Genowych z Departamencie Hodowli i Ochrony Roślin Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi i dr Mateusz Przyborowski z Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Radzikowie.
W spotkaniu uczestniczyli doradcy, przedstawiciele Izb Rolniczych, Inspektorzy Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz rolnicy.
Alina Maciąg
PODR Szepietowo