Zapraszamy na Jubileuszową Regionalną Wystawę Zwierząt Hodowlanych

cze 27, 2024 | Aktualności, Imprezy wystawiennicze, Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych

Hodowcy zwierząt hodowlanych z całej Polski spotkają się 29 i 30 czerwca 2024 roku w Podlaskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Szepietowie na XXX Regionalnej Wystawie Zwierząt Hodowlanych i Dniach z Doradztwem Rolniczym oraz VI Krajowej Wystawie Bydła Mięsnego.

To największe i cieszące się ogromną popularnością wydarzenie wystawiennicze, które zyskało stałe miejsce w kalendarzu imprez w Polsce północno-wschodniej. Od 30 lat Wystawa gromadzi hodowców i agroprzedsiębiorców z całego kraju. Jest doskonałym miejscem spotkań rolników z doradcami, wystawcami, przedstawicielami świata nauki i instytucjami wspierającymi rolnictwo.

 

Krajowa Wystawa bydła Mięsnego

Podczas Wystawy Zwierząt Hodowlanych odbędzie się VI Krajowa Wystawa Bydła Mięsnego. Zaprezentowanych zostanie około 80 sztuk bydła w rasach: limousine, charolaise, belgijskiej biało-błękitnej, galloway, angus i blonde d’Aquitaine. Prezentowane zwierzęta zawalczą o tytuł superczempiona, a komisja sędziowska przyzna również tytuły czempionów i wiceczempionów.

Dobra wiadomość dla sympatyków królików

Wydarzeniem towarzyszącym Regionalnej Wystawie Zwierząt Hodowlanych jest XI Ogólnopolska Wystawa Królików Rasowych. Hodowcy tych puchatych zwierząt, jak co roku, zaskoczą ilością zwierząt i mnogością ras.

Bogata oferta wystawiennicza

Dwudniowa Wystawa jest promocją podlaskiego rolnictwa i województwa podlaskiego, podczas której wystawcy zaprezentują dorobek hodowlany i dobre praktyki z zakresu rolnictwa a także nowoczesne rozwiązania technologiczne, bogatą ofertę handlową, maszyny i urządzenia rolnicze. Do Szepietowa przyjadą firmy zajmujące się produkcją nasion, nawozów, pasz, a także dostawcy elementów wyposażenia budynków inwentarskich oraz przedstawiciele odnawialnych źródeł energii. Nie zabraknie również stoisk z rękodziełem i lokalną żywnością. Bogata oferta handlowa maszyn i urządzeń i liczne atrakcje sprawia że wydarzenie wyróżnia się wysoką frekwencją zwiedzających i doskonałą atmosferą.

Wiedza to podstawa

Zwiększenie konkurencyjności gospodarstw rolnych wymaga od polskich rolników zdobywania nowej wiedzy. O tym jakie działania z dostępnością środków pomocowych są i będą prowadzone poinformują podczas Dni z Doradztwem Rolniczym doradcy Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Eksperci udzielą informacji dotyczących m.in. szkoleń podstawowych dla rolników, platformy eDWIN oraz porad odnośnie hodowli zwierząt i innowacyjnego zarządzania gospodarstwami rolnymi w prężnie rozwijającym się sektorze agro.

Dni Pola

Uczestnicy Wystawy będą mieli okazję obejrzeć i porównać poletka doświadczalne. W tym roku prowadzone są doświadczenia następującymi gatunkami zbóż ozimych: pszenżyto i żyto (po 12 odmian), pszenica 16 odmian i zbóż jarych: pszenica, jęczmień i owies (po 11 odmian). Testowanych jest też 9 odmian grochu siewnego, 7 łubinu wąskolistnego i 6 łubinu żółtego. Celem prowadzonych doświadczeń jest ocena przydatności nowych odmian do uprawy w warunkach gospodarstw ekologicznych. Doświadczenia realizowane są we współpracy z Instytutem Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

Innowacyjna forma upraw

Na polach doświadczalnych Ośrodka realizowany jest projekt pod tytułem „Wykorzystanie pojazdów samobieżnych w uprawach rolniczych jako innowacyjna forma prowadzenia upraw”. Jego celem jest przedstawienie innowacyjnych rozwiązań w rolnictwie precyzyjnym z wykorzystaniem pojazdów autonomicznych. Podczas Wystawy odbędzie się pokaz pracy urządzenia w uprawie kukurydzy, gdzie będzie można  zobaczyć i ocenić maszynę podczas pracy. Dostępni będą również konsultanci, którzy udzielą wszelkich informacji dotyczących prezentowanego urządzenia i omówią zagadnienia związane z rolnictwem 4.0.

Atrakcje dla dzieci

Najmłodsi będą mogli spędzić miło czas w bezpłatnej strefie zabaw „Magia Dzieciom” lub uczestniczyć w „Mlecznej uczcie” pełnej gier, zabaw i konkursów dla dzieci, przygotowanej przez Podlaską Izbę Rolniczą.

Niewątpliwą atrakcją podczas Wystawy będzie Farming Simulator – największa gra symulacyjna, umożliwiająca wcielenie się w rolę nowoczesnego rolnika. Gra zdobyła ogromną popularność na całym świecie, stając się jednym z ulubionych narzędzi edukacyjnych i rozrywkowych dla pasjonatów rolnictwa.

Serdecznie zapraszamy wszystkich rolników, mieszkańców obszarów wiejskich na Jubileuszową Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych!

W ostatni weekend czerwca #Wszystkiedrogiprowadzadoszepietowa

Zapraszamy na stronę wydarzenia www.wystawaszepietowo.pl

i do śledzenia naszego profilu społecznościowego na portalu Fb, strony www.odr.pl i youtube.

Partner Generalny Wystawy – Województwo Podlaskie

Katarzyna Olszewska

specjalista ds. promocji

 

Odsłony : 208
Skip to content