Podlascy rolnicy – Dominika i Karol Bednarczyk z Łachy w powiecie kolneńskim zostali
I Wicemistrzami Konkursu AgroLiga 2023 w kategorii Rolnicy, a przedsiębiorstwo MULTICCO–AGRO sp. z o.o. Oddział Kędzierowo laureatami w kategorii Firmy. Uroczysta gala odbyła się 7 czerwca w Pałacu Prezydenckim. Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą nagrodzili laureatów 31. edycji konkursu – wyróżnionych zostało 15 rolników oraz 16 przedsiębiorstw.
Prezydent podziękował wszystkim nagrodzonym za pracę na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego w Polsce oraz prowadzenie przedsiębiorstw na wysokim poziomie – w dziedzinie przestrzegania przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz wdrażania nowych technologii.
Laureaci Konkursu AgroLiga 2023 w kategorii ROLNICY
- Mistrz Krajowy
Barbara i Leszek Duszak, Ogródek, woj. mazowieckie
- I Wicemistrz Krajowy
Dominika i Karol Bednarczyk, Łacha, woj. podlaskie Urszula i Andrzej Chudaszek, Miedźno, woj. śląskie
- Wicemistrz Krajowy
Magdalena i Leszek Jałoszyńscy, Koszanowo, woj. kujawsko–pomorskie
Ilona Michalak, Kuchary Borowe, woj. wielkopolskie
Katarzyna i Daniel Maliccy, Komalwy, woj. warmińsko–mazurskie
Gospodarstwo Rolne Bielińscy, Justyna i Łukasz Łuszcz, Tarnowiec, woj. podkarpackie
- Laureat Krajowy
Bogusława i Zenon Dziechciaronek, Świecko, woj. dolnośląskie
Magdalena i Paweł Bis, Kasiłan, woj. lubelskie
Sebastian Błach, Bożnów, woj. lubuskie
Magdalena i Marcin Pielok, Olesno, woj. opolskie
Anna i Rafał Rogala, Baranów, woj. świętokrzyskie
Katarzyna i Daniel Jączkowscy, Trzebiszyn, woj. zachodniopomorskie
Barbara i Wiesław Chlipała, Janowice, woj. małopolskie
Laureaci Konkursu AgroLiga 2023 w kategorii Firmy
- Mistrz Krajowy
Tymbark – MWS sp. z o.o. Oddział w Olsztynku
- I Wicemistrz Krajowy
Winnice Charbielin – Spółdzielnia
Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna „ZAGRODA”
- Wicemistrz Krajowy
Młyn Zbożowy CIEPLICE
Mleczarnia Henryk Kuźma sp. z o.o.
GROSER Monika Lasoń
„MAGI” s.c. Maria Zdebska, Agnieszka Gomułka
Wyrób Wędlin Tradycyjnych Adam Węgłowski
Wędzarnia Ryb „Meduza” Zbigniew Przysiecki
Laureat Krajowy
Winnica Tulibowo Filip Kotarski
Pasieka MACIEJKA – Rodzinne gospodarstwo pasieczne Warcholaków
MULTICCO–AGRO sp. z o.o.
PLICZKO Gospodarstwo Rolne
Gminna Mleczarnia w Pierzchnicy sp. z o.o.
Gospodarstwo Agroturystyczne „STAJNIA BRZÓZKI” Maja Polikowska
Pałac Baborówko Krystyna i Henryk Święciccy.
Konkurs AgroLiga organizowany jest nieprzerwanie od 1993 roku. Jego celem jest wyłanianie i promowanie najlepszych polskich rolników oraz agroprzedsiębiorców. Patronat nad konkursem sprawują: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
W Uroczystej Gali wzięli uczestniczył Tadeusz Kruszewski – dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie wraz z doradcami a także podlascy mistrzowie z lat poprzednich.
Poznajcie podlaskich laureatów krajowego konkursu AgroLiga 2023
AgroLiga to promocja wyróżniających się rolników i najlepszych przedsiębiorców działających w branży rolno-spożywczej. Pozwala na prezentację osiągnięć polskich rolników i przedsiębiorców. Sam udział w konkursie jest wyróżnieniem, dlatego zdobycie tytułów I Wicemistrza laureata, które otrzymali podlascy rolnicy i przedsiębiorcy, to potwierdzenie ich wysokiej pozycji w kraju.
Dominika i Karol Bednarczyk z Łachy w powiecie kolneńskim – I Wicemistrzowie Konkursu AgroLiga 2023 w kategorii Rolnicy
Rolnicy prowadzą gospodarstwo rolne specjalizujące się w produkcji mleka krowiego wysokiej jakości. Powierzchnia gospodarstwa wynosi 120 ha UR. Produkcja roślinna i struktura zasiewów podporządkowana jest pod potrzeby żywieniowe zwierząt. Stado podstawowe liczy 200 szt. bydła mlecznego o średniej wydajności ponad 8 tys. litrów z laktacji. Sprzedaż mleka za ostatni rok wyniosła 1,5 miliona litrów w klasie ekstra. Nowoczesna, wolnostanowiskowa obora o powierzchni 2 400 m2 może pomieścić 210 szt. krów mlecznych, które stoją na rusztach. Obora wyposażona jest w halę udojową 2×16 bok w bok i system zarządzania stadem, który monitoruje zdrowotność krów i wykrywa ruję. Hala udojowa połączona jest z komputerem, dzięki czemu pasza jest dawkowana, a wszystkie informacje przekazywane są rolnikowi. W oborze zainstalowano zbiornik mleka o pojemności 12 tys. litrów, 2 roboty do podgarniania paszy, robot do czyszczenia ruszt, czochradła, urządzenie mieszające powietrze, 4 stacje paszowe. W drugiej oborze odchowuje się 140 sztuk młodzieży. Jest też duża hala na sprzęt rolniczy, 3 silosy na paszę treściwą. Kiszonki przechowywane są w 7 silosach przejazdowych. Gospodarstwo spełnia standardy UE pod względem dobrostanu zwierząt i ochrony środowiska. Gnojowica przechowywana jest w zbiorniku o pojemności 3 mln litrów, który znajduje się pod oborą. Gospodarze korzystali z funduszy pomocowych – zakupili ciągnik z ładowaczem, prasę samozbierającą, zgrabiarkę, rozsiewacz nawozów, przyczepę samozbierającą, silosy przejazdowe.
Rolnicy działają na rzecz społeczności lokalnej. Swoją wiedzą i doświadczeniem chętnie dzielą się z innymi. Są otwarci na współpracę i na nowinki technologiczne. W swoim środowisku są cenieni za zaradność, życzliwość i pomoc sąsiedzką.
Multicco – Agro Sp. z o.o – laureaci Krajowego konkursu Agroliga 2023 w kategorii Firmy
Firma jest częścią grupy kapitałowej Multicco-Group, której prezesem jest Wojciech Wendrzycki. Zatrudnia 250 osób, z czego 30 pracuje bezpośrednio w oddziale Multicco-Agro Sp. z o.o. Postawili na pracę z klientem indywidualnym. Prowadzą sprzedaż środków do produkcji rolnej, usługi wspomagające produkcję roślinną i zwierzęcą. Jako jedyna w Polsce firma wprowadziła do dystrybucji innowacyjną paszę dla bydła mlecznego RumiLine (wywar pogorzelniany kukurydziany, kukurydza mielona wilgotna), w ilościach całosamochodowych i w opakowaniach typu bib-bag. Za usługami dla rolnictwa stoi zespół doświadczonych operatorów, który pracuje na nowoczesnym sprzęcie wykorzystującym techniki rolnictwa precyzyjnego (siew precyzyjny, mapowanie pól, GPS). Pracownicy systematycznie podnoszą swoje kwalifikacje na szkoleniach prowadzonych przez zewnętrznych trenerów. Każda ze spółek osiągnęła dodatni wynik finansowy, co pozwala na dalszy rozwój i inwestowanie we własną infrastrukturę. Działalność jest prowadzona we własnych budynkach (3400 m2) i w wynajmowanych (2500 m2). Sprzedaż prowadzona jest w trzech lokalizacjach: Kędziorowo, Nowogród, Myszyniec, natomiast centrala i główne biuro zlokalizowane jest w Białymstoku.
Pan Wojciech przykłada dużą uwagę na otoczenie firmy gdzie wzorowo jest zachowany ład i porządek. Zachowane są wszystkie normy prawne. Aktywnie jest wspierana działalność na rzecz społeczności lokalnej, jako sponsorzy drużyny piłkarskiej czy festynów. Pan Wojciech prywatnie jest członkiem zarządu OSP Kędziorowo, jest osobą lubianą wśród społeczności i godną zaufania.
Anna Fatyga
PODR Szepietowo