Obchodzimy uroczystości Świętego Izydora Oracza – patrona rolników

maj 15, 2024 | Aktualności

Izydor Oracz jest jednym z najbardziej znanych i czczonych świętych, jego kult sięga już od średniowiecza, a obchody jego święta, które odbywają się 15 maja, są szczególnie ważne dla rolników.

Izydor Oracz urodził się ok 1080 roku w Madrycie w ubogiej i religijnej rodzinie. Jego życie było wypełnione ciężką praca na roli i modlitwą, a pokora, miłość do Boga i troska o biednych i potrzebujących sprawiły, że stał się wzorem dla wielu ludzi.

Święty Izydor Oracz jest szczególnie czczony przez rolników, ponieważ uważany jest za patrona rolnictwa i urodzaju, osób ciężko pracujących, orędownikiem w czasie suszy, opiekunem zwierząt domowych oraz patronem osób opiekujących się zwierzętami. W ikonografii przedstawiany jest z Aniołem, który orze podczas modlitwy Świętego i pługiem zaprzężonym w dwa woły, co symbolizuję jego opiekę nad plonami i pracą rolników.

W dniu jego święta organizowane są uroczyste  procesje nabożeństwa i modlitwy, podczas których błogosławi się polny i prosi o dobre zbiory. W Polsce obchody Dnia Izydora Oracza są mocno związane z lokalnymi tradycjami i społecznościami wiejskimi. Majowe obchody stanowią ważny element kultury rolniczej i religijnej. Dzień ten jest również okazją do podkreślenia znaczenia rolnictwa w życiu lokalnych społeczności oraz do wyrażenia wdzięczności za plony i ciężką pracę rolników.

W tym roku uroczystości ku czci św. Izydora Oracza Patrona Rolników w województwie podlaskim odbywają się po raz XX. Inauguracja dwudniowych obchodów rozpocznie się 18. maja  w Kościele p. w Matki Bożej Częstochowskiej i Świętego Kazimierza w Mońkach, gdzie zostaną odznaczeni i wyróżnieni rolnicy z województwa podlaskiego. Główne uroczystości będą miały miejsce w niedzielę 19. maja w kościele p. w. Ducha Świętego w Białymstoku podczas których zostaną uhonorowani laureaci XX Edycji Medalem Świętego Izydora Oracza za Szczególne Zasługi w Rolnictwie i Osoby zasłużone w szerzeniu kultu Patrona Rolników.

Katarzyna Olszewska

PODR Szepietowo

 

Odsłony : 37
Skip to content