Liderzy społeczności lokalnych z Europy Południowowschodniej z wizytą w Szepietowie

kwi 26, 2024 | Aktualności

Goście ze Słowacji, Malty, Turcji i Polski, w ramach programu Erasmus Plus, odwiedzili Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Wizyta odbyła 25 kwietnia. Była efektem realizowanego przez partnerstwo projektu pt. „Rolnictwo na małą skalę szansą dla osób niepełnosprawnych”. Ideą projektu jest podnoszenie kwalifikacji i poszukiwanie alternatywnych źródeł dochodu w rolnictwie i na obszarach wiejskich przez osoby defaworyzowane. Delegacja składała się z przedstawicieli instytucji zajmujących się rozwojem regionalnym, rozwojem obszarów wiejskich, a także szeroko rozumianą edukacją. Wychodząc naprzeciw naszym europejskim partnerom przygotowaliśmy wizytę studyjną w naszym Ośrodku, z uwzględnieniem ich potrzeb edukacyjnych.

Spotkanie otworzyli: Tadeusz Kruszewski, Dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie i Jerzy Leszczyński, Zastępca Dyrektora Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.

Część szkoleniową poprowadzili specjaliści Działu Rozwoju Obszarów Wiejskich pod kierownictwem Doroty Półtorak we współpracy z doradcami z Działu Technologii Produkcji Rolniczej i Doświadczalnictwa, reprezentowanymi przez kierownika Łukasza Mioduszewskiego. Uczestnicy zapoznali się z infrastrukturą pasieki PODR Szepietowo. Zagadnienia z zakresu pszczelarstwa przedstawione przez naszych doradców cieszyły się dużym zainteresowaniem. Wpisująca się również w cele projektu tematyka małoskalowego przetwórstwa budziła również duże zainteresowanie naszych gości. Na bazie modelowej przetwórni przybliżyliśmy najlepsze praktyki z zakresu podlaskiego przetwórstwa mleka, mięsa i owoców. Dopełnieniem programu była demonstracja innowacyjnych poletek doświadczalnych PODR Szepietowo. Zadawano szereg pytań, wymieniano się doświadczeniami zawodowymi. Nasi europejscy koledzy zadeklarowali konieczność kolejnych wspólnych szkoleń.

Tomasz Śnieciński

PODR Szepietowo

Odsłony : 83
Skip to content