Wszystko za sprawą Wiosennych Targów Ogrodniczych, które odbyły się w Podlaskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Słoneczna pogoda zachęcała do poszukiwania inspiracji do swoich ogrodów, sadów, balkonów i tarasów. Na stoiskach prezentowane były przede wszystkim byliny i cebulki kwiatowe, a także sadzonki warzyw, kwiaty i rośliny doniczkowe, sprzęt i inne produkty wykorzystywane w branży ogrodniczej. Każdy wybrał coś do swojego ogrodu.

Przez dwa dni miłośnicy zieleni wybierali wyjątkowe rośliny i nowoczesne rozwiązania energetyczne do swoich ogrodów. Swój asortyment szkółkarski zaprezentowało ponad 150 wystawców. Eksperci od projektowania ogrodów doradzali, jak dobrać odpowiednie rośliny do warunków glebowych i klimatycznych panujących w naszym regionie. Na targach nie zabrakło też stoisk z regionalną żywnością i rękodziełem ludowym.

Niedzielny program wzbogaciła konferencja pt. „Gospodarka pasieczna – perspektywy i zagrożenia”. Podczas której o jakości wosku pszczelego i zagrożeniach wynikających z zafałszowań węzy, opowiedziała dr Ewa Waś. Natomiast dr Dariusz Teper przybliżył fakty i mity miodów odmianowych pozyskiwanych w Polsce.

W namiocie PODR przeprowadzone zostały konkursy „Zgadnij co to za roślina?”. Najmłodsi uczestnicy Targów chętnie brali udział w konkursie rysunkowym „Wiosna w ogrodzie”. Specjaliści z Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie udzielali porad dotyczących m.in. szkoleń podstawowych dla rolników, platformy eDWIN i zachęcali do skorzystania z pomocy doradców PODR Szepietowo przy bezpłatnym wypełnianiu wniosków o płatności bezpośrednie w 2024 r. Ponadto zaprezentowano sery wytwarzane w Podlaskim Centrum Technologii Rolno-Spożywczych. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz rękodzieła „Wiosna w domu i zagrodzie”.

Niedziela obfitowała nie tylko w piękną pogodę, ale także w profesjonalnie przygotowane występy artystyczne w wykonaniu: Zespołu Pieśni i Tańca Szepietowo na Ludowo oraz uczniów z Zespołu Szkół Rolniczych im. Stefanii Karpowicz w Krzyżewie.

W Targach uczestniczyły instytucje wspierające rolnictwo: KOWR, ARMiR, Okręgowa Stacja Rolniczo-Chemiczna w Białymstoku oraz Urząd Statystyczny w Białymstoku.

Gościliśmy 15. batalion lekkiej piechoty z Dąbrowy-Moczydły i Wojskowe Centrum Rekrutacji z Bielska Podlaskiego.

Uczestnicy targów mieli okazję obejrzeć Ogólnopolską Wystawę Królików Rasowych, gdzie 15 hodowców zaprezentowało blisko 100 królików.

Hity Targów

Jak co roku zostały przyznane nagrody dla wystawców. „Hitem Targów” został Judaszowiec chiński Avondale– szkółka drzew i krzewów ozdobnych – Dariusz Begert –  Pabianice. Piękna odmiana zachwycająca atrakcyjnym pokrojem oraz nietypowym kwitnieniem.  W maju, przed pojawieniem się liści, roślina oblepiona jest mnóstwem drobnych, różowo-fioletowych, motylkowatych kwiatów, które wydzielają niezwykle przyjemny zapach. Kwitnienie trwa około 2-3 tygodni. Po tym czasie roślinę zaczynają zdobić duże, skórzaste, sercowate liście o ostrych wierzchołkach. Jesienią pojawiają się torebki nasienne w formie płaskich, brązowych strąków, a liście przebarwiają się na żółto. Judaszowiec chiński preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste, osłonięte od wiatrów.

„Najatrakcyjniejszym Stoiskiem” okazało się gospodarstwo rolno-ogrodnicze – Krzysztof Sanocki z Woli Duchownej. Na stoisku materiał szkółkarski ozdobny został profesjonalnie wyeksponowany, do każdego rodzaju nasadzeń dołączone zostały tabliczki informacyjne z charakterystyką danej odmiany oraz fotografie, aby nabywcy mieli wyobrażenie o kupowanych roślinach. Nasadzenia warte polecenia: Laurowiśnia na pniu zimozielona, migdałek biały i różowy, magnolie różowe i białe, głóg, hibiskus, ostrokrzew, eukaliptus, kryptomeria japońska.

Najbogatszą Ofertę” zaprezentował – Galmet Głubczyce. Jako lider branży OZE nie tylko produkuje nowoczesne, ekologiczne urządzenia grzewcze, ale przede wszystkim wyznacza trendy rynku. Firma zajmuje się produkcją pomp ciepła i wentylacji w budynkach, biurach oraz mieszkaniach. W trosce o wygodę użytkowania firma wprowadza najwyższej jakości, intuicyjne rozwiązania, tworząc kompletne systemy grzewcze oferuje produkty gwarantujące wysoką wydajność i trwałość w oparciu o innowacyjne i ekologiczne rozwiązania.

Komisja oceniała sposób organizacji i urządzenia stoiska, walory ozdobne roślin, jakość oferowanych produktów a także sposób ich prezentacji. Jury zwracało uwagę na innowacyjność, przestronność oferty i dbałość o klienta. Wyróżnionym gratulacje oraz puchary wręczyli: Tadeusz Kruszewski – Dyrektor PODR Szepietowo, Jerzy Leszczyński – Zastępca Dyrektora PODR Szepietowo oraz Alina Maciąg – Członek komisji konkursowej.

Zapraszamy do Szepietowa na kolejne wydarzenie, które już w czerwcu zgromadzi hodowców zwierząt na największej wystawie w Polsce północno-wschodniej.

 

Weronika Murawska

PODR Szepietowo

Zdj. Weronika Biała, Weronika Murawska

 

 

Odsłony : 124
Skip to content