Obniżone stawki VAT do 31.03.2024 roku

mar 12, 2024 | Aktualności

Od 1 kwietnia 2024 r. podatników czeka zmiana stawek VAT. Produkty spożywcze, które są objęte 0 % stawką podatku VAT, zostaną opodatkowane stawką w wysokości 5 %.

Od 1 lutego 2022 r. w Polsce stawka VAT  na żywność wynosząca 5%  została obniżona do 0%  i miała obowiązywać do 30 czerwca tego roku. Informacja ta jest szczególnie istotna dla rolników sprzedających swoje produkty, którzy rozliczają się z podatku VAT na zasadach ogólnych gdyż wśród produktów z zerową stawką VAT, która obecne zmienia się na 5% znajdują się między innymi:

mleko i produkty mleczarskie,

zboża i przetwory ze zbóż

jaja,

warzywa i owoce oraz ich przetwory,

miód naturalny,

orzechy,

tłuszcze zwierzęce i roślinne jadalne,

jak również określone preparaty i mleko do żywienia niemowląt i dzieci oraz dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego.

Obecnie Ministerstwo Finansów wydało oficjalny komunikat w sprawie zerowej stawki VAT na niektóre produkty żywnościowe. Postanowiono, że to rozwiązanie antyinflacyjne nie zostanie przedłużone. W związku z najnowszymi odczytami inflacji oraz prognozami dynamiki cen podstawowych produktów spożywczych objętych przejściową stawką VAT 0 proc., Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o nieprzedłużaniu po 31.03.2024 roku okresowego obniżenia stawki VAT na podstawowe produkty spożywcze – informuje resort finansów.

źródło: https://www.gov.pl/web/finanse/decyzja-ws-vat-na-podstawowe-produkty-spozywcze

Anna Kuczyńska

Odsłony : 264
Skip to content