Adam Barszczewski wygrał Olimpiadę Młodych Producentów Rolnych

mar 6, 2024 | Aktualności

Adam Barszczewski producent rolny z miejscowości Koniecbór wygrał wojewódzki etap Olimpiady Młodych Producentów Rolnych, która odbyła się 4 marca w Międzynarodowej Akademii Nauk Stosowanych w Łomży. Pan Adam będzie reprezentował województwo podlaskie w zmaganiach ogólnokrajowych, które odbędą 8 marca, podczas Targów w Kielcach. Życzymy wygranej.

Adam Barszczewski jest rolnikiem, który prowadzi niewielkie, 25-hektarowe gospodarstwo ukierunkowane na produkcje roślinną, uprawia głównie zboża i rośliny bobowate. W Olimpiadzie stratował po raz drugi. W ubiegłym roku zajął drugie miejsce, a teraz wykazał się największą wiedzą z zakresu rolnictwa i Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

– Jest to już 41. edycja Olimpiady Młodych Producentów Rolnych. Kolejny raz odbywa się w Międzynarodowej Akademii Nauk Stosowanych w Łomży. Głównym organizatorem jest Związek Młodzieży Wiejskiej. Dlaczego organizujemy Olimpiadę? Po to, aby przyszli producenci rolni i młodzi rolnicy mogli sprawdzić swoją wiedzę z zakresu rolnictwa. A zakres wiedzy jest szeroki, m.in. produkcja roślinna, zwierzęca, mechanika, ale również to co jest dzisiaj na czasie, czyli Wspólna Polityka Rolna, Zielony Ład, ekoschematy. Zachętą do udziału są również nagrody, a ich nie brakuje – powiedział Michał Zarzecki prezes Podlaskiego Związku Młodzieży Wiejskiej podsumowując tegoroczne zmagania.

Uczestnicy olimpiady

W Olimpiadzie mogą brać udział osoby od 16 do 40 roku życia. Zainteresowanie udziałem w Olimpiadzie było duże. W tym roku do etapu wojewódzkiego przystąpiło 53 osoby, w tym rolnicy indywidualni i uczniowie szkól rolniczych. Konkurs przebiegał dwuetapowo. Najpierw był test pisemny. Ci którzy zdobyli ponad 30 punktów przeszli do kolejnego, etapu, w którym trzeba było wykazać się wiedzą przed komisją oceniającą.

Przewodniczącym Komisji był dr hab. inż. Aleksander Kiryluk z Politechniki Białostockiej, członkami dr hab. inż. Zofia Kołoszko-Chomentowska, prof. PB, dr inż. Jolanta Puczel wykładowca akademicki w Międzynarodowej Akademii Nauk Stosowanych w Łomży i mgr inż. Łukasz Mioduszewski, kierownik działu Technologii Produkcji i Doświadczalnictwa w PODR Szepietowo.

Komisja potwierdziła bardzo dobry poziom przygotowania uczestników. Do części ustnej zakwalifikowało się 16 uczestników.

Zaangażowanie i wiedza

Pytania nie były łatwe, o czym przekonali się uczestnicy. Najwięcej problemów mieli z pytaniami dotyczącymi Wspólnej Polityki Rolnej, datami, ale również tych dotyczących biogazowni i paneli fotowoltaicznych. Najłatwiejsze okazały się te dotyczące technologii uprawy.

Dziękuję Wam, drodzy uczestnicy, za Waszą determinację, za Wasze zaangażowanie, za to, że chce się Wam chcieć. Dziękuję komisji za to co robicie od wielu lat. Sprawdzacie skrupulatnie poziom przygotowania i wiedzy naszych uczestników, przyszłych rolników. Bardzo dziękuje organizatorom i firmom, które wspierają Olimpiadę Młodych Producentów Rolnych. Uczestnikom gratuluję wysokiego poziomu wiedzy, bo to pokazuje że robicie coś ponad wymiarowo. Widać że korzystacie z Internetu i publikacji, rozwijacie swoje umiejętności, co przekłada się na wyniki. Życzę sukcesów na etapie krajowym – powiedział podczas ogłoszenia wyników Stefan Krajewski Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Tegoroczna edycja objęta była honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesława Siekierskiego.

Laureaci szczebla wojewódzkiego Olimpiady Młodych Producentów Rolnych

  • Adam Barszczewski – producent rolny
  • Gabriel Dzienis – Zespół Szkół Rolniczych w Sokółce
  • Patryk Różański – Zespół Szkół Rolniczych Ostrożany
  • Michał Perkowski – Zespół Szkół Rolniczych w Krzyżewie
  • Arkadiusz Chorąży –Zespół Szkół Rolniczych w Janowie.

Anna Fatyga

PODR Szepietowo

Odsłony : 345
Skip to content