Dobrostan opasów – zmiana do 5 lutego !

sty 25, 2024 | Aktualności

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do 5 lutego wydłużyła termin na zmianę kierunku użytkowania bydła w IRZplus. Rolnicy starający się o płatność do ekoschematu „Dobrostan zwierząt” w ramach wariantu dobrostan opasów muszą wywiązać się z tego obowiązku.

3 kierunki użytkowania

Aby rolnik, który w 2023 wnioskował o płatność dobrostanową w ramach wariantu dobrostan opasów musi w systemie IRZplus zgłosić zmianę lub korektę w zakresie przeznaczenia tego bydła, przez określenie kierunku jego użytkowania na: opasowy, mleczno-opasowy lub mięsno-opasowy.  Zmiana pozwoli na otrzymanie płatności za realizację wariantu Dobrostan opasów, w ramach, którego rolnik poprawił warunki bytowe ponad minimalne krajowe normy zgodnie z rozporządzeniem dobrostanowym.

Co z ubitym lub sprzedanym bydłem ?

Jeśli rolnik poddał ubojowi zwierzę do 5 lutego 2024 r. i w systemie IRZplus nie określił kierunku jego użytkowania lub ten kierunek określił bez uwzględnienia przeznaczenia tego bydła do opasu, to takie zwierzę zostanie zakwalifikowane do płatności ramach wariantu Dobrostan opasów.

W przypadku, gdy rolnik wnioskujący o płatność w ramach wariantu Dobrostan opasów sprzeda bydło do 5 lutego 2024 r.  a wcześniej nie określił w systemie IRZplus kierunku jego użytkowania lub ten kierunek określił bez uwzględnienia przeznaczenia tego bydła do opasu, powinien złożyć do ARiMR oświadczenie o opasaniu tego bydła w gospodarstwie do momentu jego sprzedaży.

 

                                                                                                                                     Łukasz Mioduszewski

Źródło: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/dobrostan-zwierzat-wydluzenie-terminu-na-okreslenie-przeznaczenia-bydla-do-opasu-w-irz

Odsłony : 715
Skip to content