Podlaska agroturystyka z nowoczesną ofertą – promocja dobrych praktyk

sty 3, 2024 | Aktualności, Broszury i ulotki

Słowo „agroturystyka” zwykle kojarzy się z wypoczynkiem w zagrodzie wiejskiej, gdzie można przenocować i zjeść domowy posiłek. Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu, taka oferta byłaby wystarczająca, żeby przyciągnąć turystę, jednak wraz z rozwojem technologii i pojawiania się różnorodnych ofert na ciekawe spędzenie wolnego czasu, prawdziwa agroturystyka również musi ewoluować i znaleźć sposób na przyciągnięcie wczasowiczów. Nadal oczywiście wypoczynek na wsi to czas kontaktu z naturą, poznawanie tradycji wsi, praktyczna nauka o tym, jak wygląda lub wyglądało dawniej życie na wsi i oczywiście degustacja specjałów lokalnej kuchni. Jednak na bazie tradycji muszą pojawiać się bardziej współczesne formy wypoczynku. O ile jeszcze gospodarze dbają o podnoszenie standardu kwatery i wzbogacanie oferty, to problematyczne staje się przebicie się z tą ofertą na rynku i dotarcie do potencjalnych klientów.

Dobrym mechanizmem promującym najlepsze kwatery z nietuzinkową ofertą pobytu, są konkursy na najlepsze gospodarstwo agroturystyczne.

Takie działanie pełni kilka funkcji:

– promuje wieś jako atrakcyjne miejsce pracy, wypoczynku i rozwoju osobistego,

– popularyzuje wypoczynek na obszarach wiejskich,

– pomaga w identyfikacji różnorodnych miejsc i usług w zakresie agroturystyki,

– propaguje nowe formy wypoczynku na terenach wiejskich,

– motywuje kwaterodawców do podnoszenia jakości usług świadczonych w zakresie agroturystyki,

– kreuje przyjazny wizerunek wsi,

– pomaga poznać rodzime kwatery i ich ofertę,

– jest inspiracją dla innych mieszkańców obszarów wiejskich do podejmowania dodatkowej działalności na bazie gospodarstwa rolnego.

Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie ma wieloletnie doświadczenie w realizacji takich konkursów, podczas których wypromował wiele kwater, a poprzez długoletnią współpracę z rolnikami i doradztwo, udzielił wsparcia w powstawaniu nowych obiektów.

Celem szerszej promocji podlaskich gospodarstw i kwater agroturystycznych powstało niniejsze wydawnictwo. Prezentowani są w nim laureaci konkursów agroturystycznych z lat 2021 i 2022.

Każda operacja odbywała się w dwóch kategoriach:

– gospodarstw wynajmujących maksymalnie 5 pokoi

– oraz gospodarstw wynajmujących od 6 do 12 pokoi

Fotografie, którymi zilustrowano poszczególne gospodarstwa, były wykonane w trakcie wizyt komisji konkursowej. Kolejność zamieszczonych opisów uszeregowana jest w kolejności alfabetycznej powiatów i zgodnie z kategoriami konkursu.

Konkursy i wydawnictwo zostały zrealizowane dzięki współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w zakresie Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich.

Joanna Czarkowska

PODR Szepietowo

Ulotka do pobrania: https://odr.pl/wp-content/uploads/2023/12/agroturystyka-srodekwww-.pdf

Odsłony : 327
Skip to content