Ważne zmiany w programie „Energia dla wsi”

gru 28, 2023 | Aktualności

Resort rolnictwa poinformował, że został wydłużony termin pierwszego naboru wniosków w programie „Energia dla wsi” do 29 lutego 2024 r. Biorąc pod uwagę na duże zainteresowanie programem, budżet został zwiększony do 1 mld zł.

Źródłem finansowania programu „Energia dla wsi”  jest Fundusz Modernizacyjny. Program będzie realizowany w latach 2022-2030 został wdrożony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

„Energia dla wsi” jest programem skierowanym dla rolników, spółdzielni energetycznych lub jej członków oraz powstających spółdzielni energetycznych. W ramach tego programu rolnik, będzie mógł dofinansować:

  • instalacje fotowoltaiczne i instalacje wiatrowe o mocy powyżej 50 kW do mocy 1 MW;
  • elektrownie wodne i biogazownie rolnicze o mocy powyżej 10 kW do mocy 1 MW;
  • magazyny energii zintegrowane ze źródłem realizowanym w ramach inwestycji.

Program jest skierowany również do istniejących spółdzielni energetycznych, lub dla nowo powstałych spółdzielni energetycznych, które będą mogli dofinansować instalacje fotowoltaiczne, instalacje wiatrowe, elektrownie wodne i biogazownie o mocy powyżej 10 kW do maksymalnej mocy 10 MW oraz magazyny energii zintegrowane ze źródłem realizowanym w ramach inwestycji.

W ramach programu „Energia dla wsi”  wykonane inwestycje fotowoltaiczne i wiatrowe są wspierane w postaci  pożyczki aż do 100%  kosztów kwalifikowanych. Natomiast wykonane  inwestycje w elektrownie wodne i biogazownie są wspierane w postaci dotacji która wynosi do 65%  kosztów kwalifikowanych. Program umożliwia również możliwość wykonana  inwestycji w elektrownie wodne i biogazownie  i sfinansowania 100% kosztów kwalifikowanych w formie  pożyczki.

Wykonane w ramach programu „Energia dla wsi”  magazyny energii  są wspierane w formie dotacji do 20%. kosztów kwalifikowanych.

Wysokość pożyczki jaką może uzyskać każdy beneficjent wynosi do 25 mln zł  natomiast wysokość dotacji  wynosi do 20 mln zł.

Źródło: https://www.gov.pl/web/kowr/program-energia-dla-wsi–wydluzenie-terminu-naboru-i-zwiekszenie-budzetu

Radosław Kłoskowski

PZDR Wysokie Mazowieckie

Odsłony : 276
Skip to content