Zaproszenie na konferencję „Czy Podlasie może być drugą Toskanią? – innowacje w uprawie winorośli w warunkach klimatycznych Podlasia”

paź 25, 2023 | Aktualności, Polecane

Polskie winiarstwo od ponad 20 lat przechodzi renesans, z roku na rok systematycznie zwiększa się liczba gospodarstw, które zajmują się uprawą winorośli. Proces ten jest podyktowany ociepleniem się klimatu w Polsce, który sprzyja uprawie winorośli, jak również dynamiczny rozwój enoturystyki, dzięki której turyści mogą zapoznać się z procesem produkcji wina, skosztować lokalnych potraw i zdegustować produkty danej winnicy. W województwie podlaskim ta gałąź rolnictwa nie jest popularna, jednak przy odpowiednim doborze odmian oraz agrotechniki jest możliwa.

Konferencja skierowana jest do mieszkańców obszarów wiejskich województwa podlaskiego, a w szczególności do osób zainteresowanych założeniem małej przydomowej plantacji winorośli. W dużej mierze zapraszamy do udziału w konferencji gospodarstwa agroturystyczne, które świadcząc m.in. usługi noclegowe, żywieniowe będą mieli okazje zapoznać się z tematem uprawy winorośli w warunkach klimatycznych województwa podlaskiego, ale również dowiedzieć się w jaki sposób wykorzystać posiadanie przydomowej winiarni do podniesienia atrakcyjności swojej oferty agroturystycznej. Na konferencji zostaną przedstawione dodatkowe możliwości marketingowe jakie daje posiadanie własnej winnicy oraz sposoby wykorzystania jej w ramach świadczenia dodatkowych usług turystycznych.

Celem operacji jest zapoznanie uczestników z możliwościami prowadzenia upraw winorośli na terenach województwa podlaskiego. Podczas spotkania będą poruszane tematy związane z doborem odpowiednich odmian do warunków klimatycznych, wytypowaniem najkorzystniejszych stanowisk pod uprawy, zastosowanie odpowiedniej agrotechniki, a także zostaną zaprezentowane innowacyjne metody uprawy winorośli. W trakcie konferencji zostanie również poruszony temat produkcji win i możliwości marketingowych jakie daje posiadanie własnej winiarni oraz zostaną omówione możliwe kanały dystrybucji własnych win.

Osoby zainteresowane udziałem w konferencji proszone są o wypełnienie oraz własnoręczne podpisanie karty zgłoszeniowej i złożenie jej do 13 listopada 2023 r. do godz. 12.00 do pokoju nr 1, Sieci na rzecz innowacji w PODR Szepietowo, bądź przesłanie skanu zgłoszenia na pocztę e-mail:  kkuteszko@odr-szepietowo.pl

Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc o zakwalifikowaniu się do udziału w konferencji zdecyduje kolejność zgłoszeń.

Konferencja odbędzie się dnia 16 listopada 2023 r. o godz. 9.00 w restauracji Cztery Pory Roku – Hotel i Restauracja, Piliki 133, 17-100 Bielsk Podlaski. Osoba do kontaktu Krzysztof Kuteszko.

Karta zgłoszeniowa

Program

 

Odsłony : 406
Skip to content