Wszystkie barwy jesieni w PODR Szepietowo

paź 8, 2023 | Aktualności, Jesień w sadzie i ogrodzie

Październikowe Targi Ogrodnicze „Jesień w sadzie i ogrodzie” w tym roku kończą sezon wystawienniczy Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Partnerami wydarzenia byli: Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział w Białymstoku, Fricke Maszyny Rolnicze oraz Mlekovita.

Bogaty asortyment przygotowany przez ok. 200 wystawców sprostał oczekiwaniom klientów. Pomimo zmiennej, jesiennej aury uczestnicy opuszczali tereny wystawiennicze PODR Szepietowo z rękoma pełnymi siatek nasadzeń.

Podczas uroczystego otwarcia targów Wojciech Mojkowski – Dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, przywitał licznie przybyłych gości – „Szanowni Państwo, cieszymy się ze tak licznie w tym roku zaszczycili nas wystawcy sprzętów, sadzonek, nasadzeń, wszelkiego wyposażenia sadów ogrodów. Cieszy nas to bardzo, że jesteście co roku tak licznie, z nami jesienią. Jest tutaj obok taka inicjatywa, którą nazwaliśmy Strefą Kontaktów, dodatkowo młodzież ze szkół branżowych bierze udział w konkursie kulinarnym oraz przygotowują dla Państwa „Śniadanie w Szepietowie”. Dziękuję wszystkim, którzy tu do nas przybyli, szczególnie dziękuję hodowcom królików, jesteście tu z nami każdego roku. Te miłe zwierzęta, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Życzę Państwu dobrych transakcji zakupowych i mam nadzieję że atrakcje, które zapewniliśmy spowodują, że chętnie odwiedzą nas Państwo już wiosną na Wiosennych Targach.”

Obecny na uroczystości Senator RP Jacek Bogucki zabrał głos w imieniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pana Roberta Telusa, odczytując list skierowany do organizatorów, gości i uczestników Jesiennych Targów Ogrodniczych (list w załączeniu poniżej). Senator Bogucki zwrócił się do organizatorów i zebranych – „Chciałbym pogratulować organizacji tej imprezy, pogoda jest zdecydowanie lepsza niż wczoraj, co za tym idzie frekwencja też, ale zawsze tak było w Szepietowie. Praca rolnika i sadownika ma sens i opłaca się bo to jest najzdrowsza polska żywność, szczególni ta produkowana przez podlaskich rolników. Jestem dumny z tego że Ośrodek Doradztwa Rolniczego został przywrócony do służby państwowej i cieszę się że w tym czasie ten Ośrodek tak rozkwitł (…) ta Hala Targowa jest tego wzorem i kolejne obiekty które tu powstają (…) przez ostatnie lata Ośrodek zmienił się, wypiękniał, kiedy stał się Ośrodkiem państwowym. Moje zdanie jest stanowcze, Ośrodek Doradztwa powinien być tam gdzie jest silne rolnictwo, a nie ma silniejszej okolicy dla rolnictwa niż powiat wysokomazowiecki, ta część podlasia, niż ta część kraju tak naprawdę. Gratuluję wszystkim, którzy tu wystawiają się, hodowcom królików, odwiedzającym życzę udanych zakupów oraz poszerzenia wiedzy w zakresie rolnictwa i ogrodnictwa”.

Łukasz Siekierko Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego również zabrał głos w imieniu Samorządu Województwa, Marszałka Województwa Podlaskiego dr Artura Kosickiego, pogratulował wszystkim pracownikom Ośrodka pięknego Jubileuszu 75 – lecia doradztwa na Podlasiu. Zwrócił się do zebranych wspominając wydarzenia targowe organizowane przez PODR Szepietowo. „Nikt w województwie podlaskim, a nawet już w kraju  z branży rolniczej nie wyobraża sobie rozpoczęcia wakacji bez wystawy w Szepietowie. To jest marka województwa i Państwo na tą markę zapracowaliście przez te lata. Dzisiaj możemy się tutaj zapoznać z nowoczesną wiedzą w temacie ogrodnictwa, warzywnictwa i to jest bardzo istotne, zarówno dla odwiedzających, ale i dla wystawców. Możemy się spotkać, porozmawiać. Szanowni Państwo życzę wszystkim miłego dnia, gdzie można pozyskać wiedzę, dokonać zakupów, myślę że każdy coś dola siebie znajdzie”.  

W wydarzeniu wzięły udział instytucje wspierające rolnictwo z naszego terenu i województw ościennych. Wśród gości znaleźli się m.in. Jacek Bogucki Senator RP, Stefan Krajewski – Poseł na Sejm RP, Bohdan Paszkowski – Wojewoda Podlaski, Łukasz Siekierko – Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego, Tomasz Godlewski – Zastępca Dyrektora Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, Bogdan  Zieliński – Starosta Wysokomazowiecki, Mirosław Surowiec – Przewodniczący Rady Społecznej działającej przy Podlaskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego, Henryk Dębowski – Zastępca Dyrektora Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Białymstoku, Jacek Jarmołowicz – Dyrektor Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Białymstoku, Damian Godziński – Dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Bogdan Bagiński – Dyrektor Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Oddział w Ostrołęce, Paweł Grodzki – Przewodniczący Powiatowej Izby Rolniczej w Wysokiem Mazowieckiem, Krystyna Snarska – Prezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Rolnictwa Oddział w Białymstoku.

Niezmiennie, jak co roku, ogrodnictwo i sadownictwo było tematem przewodnim imprezy. Zwiedzający mogli porównywać oferty cenowe oraz uzyskać doradztwo w zakresie pielęgnacji roślin ogrodniczych oraz zasięgnąć informacji w tym temacie. W namiocie informacyjnym PODR doradcy promowali projekt eDWIN oraz produkty wytworzone w Podlaskim Centrum Technologii Rolno-Spożywczych. Dodatkowo zorganizowano konkursy „Zgadnij co to za roślina” oraz „Mój kolorowy jesienny ogród – konkurs rysunkowy dla dzieci”. Na scenie został przedstawiony wykład na temat Tworzenia Krótkich Łańcuchów Dostaw Żywności, który wygłosił dr Aleksander Bomberski – Kierownik Działu Innowacji w Rolnictwie, broker innowacji z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Warszawie.

Podsumowano również wiele konkursów, m.in.:

  • XX Ogólnokrajowy Konkurs „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” etap wojewódzki organizowany przez Oddział Regionalny KRUS w Białymstoku.

I miejsce – zajęli Państwo Małgorzata i Janusz Wielbut

II miejsce – trafiło do Państwa Grażyny i Sławomira Leończuk

III miejsce – otrzymali Państwo Agata i Michał Skarzyńscy

  • „Najlepsze gospodarstwo ekologiczne”:

I miejsce – otrzymała Pani Małgorzata Wasiuk

II miejsce – zajął Pan Piotr Łanczkowski

III miejsce – powędrowało do  Pani Jolanty Koneszko

Jak co roku został rozstrzygnięty konkurs przeprowadzany wśród wszystkich firm, które prezentowały swoja ofertę na Targach Ogrodniczych.

Po szczegółowej analizie wszystkich stoisk, komisja postanowiła nagrodzić:

  • „Hit Targów” – Szklarnie modułowe – firma CAR BUD Przeździecki Karol
  • „Najatrakcyjniejsze stoisko”- nagrodę przyznano gospodarstwu ogrodniczemu  – VIOLETTA  JESSA z Bratoszewic
  • „Najbogatsza oferta” – nagrodę przyznano właścicielom gospodarstwa szkółkarsko – sadowniczego – Bożenie i Andrzejowi Karczewskim z Kurowa

Uczestnicy targów mogli podziwiać wystawę ponad 200 królików przygotowaną przez podlaskich hodowców. Ciekawym punktem programu była prezentacja sprzętu i broni przygotowana przez 17. Wielkopolską Brygadę Zmechanizowaną, 15. Batalion Lekkiej Piechoty w Dąbrowie Moczydłach, natomiast mundurowi z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Bielsku Podlaskim zachęcali do wstąpienia w szeregi Terytorialnej Służby Wojskowej.

Wydarzeniem towarzyszącym tegorocznych Targów był konkurs „Kulinarny Klimat Wsi” w którym szkoły branżowe: ZSOiZ w Ciechanowcu, ZSCKR im. Krzysztofa Kluka w Rudce, Zespół Szkół nr 4 im. Ziemi Podlaskiej w Bielsku Podlaskim, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Janowie oraz Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Wysokiem Mazowieckiem z lokalnych produktów przygotowały „Śniadanie w Szepietowie”.

Celem konkursu było ukazanie możliwości wykorzystania w kuchni produktów żywnościowych, przy uwzględnieniu w przepisach kulinarnych dostępnych sezonowych surowców i produktów. Każdy Zespół Kulinarny w ramach konkursu miał za zadanie przygotować dwie potrawy składające się z zupy i drugiego dania, przy wykorzystaniu lokalnych produktów. Komisja konkursowa nie miała łatwego zadania w wyłonieniu najlepszego Zespołu. Po zliczeniu punktacji za poszczególne aspekty Jury wyłoniła zwycięzców:

I miejsce – Zespół Szkół nr 4 im. Ziemi Podlaskiej w Bielsku Podlaskim

II miejsce – Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Wysokiem Mazowieckiem

III miejsce – Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu

Specjalną nagrodę w postaci wycieczki wręczył na scenie Prezes Spółdzielni Mleczarskiej Mlekovita Pan Dariusz Sapiński.

Miłośnicy podlaskich specjałów ze smakiem skosztowali potraw przygotowanych przez uczestników w ramach „Śniadania w Szepietowie”.

W części artystycznej Targów wystąpiły zespoły: „Szepietowo na Ludowo” oraz chór „Łapskie Nutki”,  które wprowadziły widownię w ludowy klimat, tradycyjnych podlaskich pieśni.

Była to ostatnia w tym roku impreza targowo-wystawiennicza zorganizowana przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Już wkrótce przedstawimy Państwu kalendarz imprez wystawienniczych na 2024 rok.

Obserwujcie nasze portale społecznościowe Facebook i YouTube, aby na bieżąco być z aktualnościami PODR Szepietowo.

Partnerem strategicznym Targów  Ogrodniczych „Jesień w sadzie i ogrodzie” jest:

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

Fricke Maszyny Rolnicze

Mlekovita

 

do pobrania list Roberta Telusa – Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Katarzyna Olszewska

Specjalista ds. promocji

zdj. Weronika Biała, Weronika Murawska, Anna Olędzka

 

Odsłony : 718
Skip to content