Jubileusz 75-lecia PODR Szepietowo

paź 2, 2023 | Aktualności

Od 75 lat jako priorytet traktujemy realizację zadań związanych z doradztwem rolniczym oraz pracę na rzecz rolników i mieszkańców obszarów wiejskich. Misją Podlaskiego Ośrodka doradztwa rolniczego jest wspieranie rolników w dążeniu do ciągłego rozwoju. Nasi eksperci odpowiadają na potrzeby współczesnej wsi, a determinantą ich pracy są racjonalnie rozwijające się gospodarstwa rolne i agroprzedsiębiorstwa. PODR Szepietowo jest zawsze blisko podlaskich rolników.

Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie obchodził 75-lecie działalności. Jubileusz był podsumowaniem pracy doradztwa na rzecz podlaskich rolników, nagrodzeniem najlepszych pracowników oraz okazją do rozmów o planach na przyszłość. Wydarzenie zorganizowano w Kuczynie 28 września br., uczestniczyło w nim ponad 400 osób.

W wydarzeniu wzięli udział m.in. Dariusz Piontkowski – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, Krzysztof Jurgiel – Poseł do Parlamentu Europejskiego, Jacek Bogucki – Senator RP,  Stefan Krajewski – Poseł na Sejm RP, Bogdan Paszkowski – Wojewoda Podlaski, Bogusława Szczerbińska – Wicewojewoda Podlaska, Łukasz Siekierko – Wiceprzewodniczący  Sejmiku Województwa Podlaskiego, oraz przedstawiciele wielu instytucji wspierających rolnictwo i współpracujących jednocześnie z PODR Szepietowo. Ponadto w wydarzeniu uczestniczyli reprezentanci szkół rolniczych oraz przedstawiciele Ośrodków Doradztwa Rolniczego z kraju.

Staramy się być wszędzie tam, gdzie potrzebują nas rolnicy i mieszkańcy wsi, służąc im na wielu płaszczyznach szeroko rozumianego doradztwa. To ważna, trudna i bardzo potrzebna misja, ale wieś szczególnie tu u nas na Podlasiu, to wdzięczny partner do współpracy. Nasi rolnicy oraz przedsiębiorcy z branży agro to ludzie życzliwi, kreatywni z zawsze ciekawymi pomysłami – podkreślił Wojciech Mojkowski – dyrektor PODR Szepietowo.

Podczas wydarzenia głos zabrali również parlamentarzyści, którzy podsumowali działalność PODR Szepietowo. W swoim wystąpieniu Dariusz Piontkowski – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki podkreślił, że polska wieś w ciągu ostatnich lat przeszła bardzo mocną przemianę. Jednocześnie zaznaczył rolę jaką w tym procesie odgrywali pracownicy PODR. Jacek Bogucki – Senator RP wspomniał młodzieńcze lata, kiedy PODR stanowił dla rolników jedyne źródło wiedzy na temat nowoczesnych rozwiązań w rolnictwie. Krzysztof Jurgiel – Poseł  do Parlamentu Europejskiego zaznaczył, że od 2016 roku Ośrodki Doradztwa Rolniczego podlegają Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jak zaznaczył – Wtedy właśnie wprowadziliśmy szereg rozwiązań inwestycyjnych, programowych i ten ośrodek doradztwa rolniczego jest takim wzorowym, jednym z najlepszych Ośrodków w Polsce.

Ważnym momentem Jubileuszu 75-lecia było wręczenie odznaczeń państwowych, resortowych i medali okolicznościowych zasłużonym pracownikom Ośrodka, którzy wnieśli znaczący wkład w rozwój rolnictwa, doradztwa i wdrażania postępu rolniczego.

„Medal Złoty za Długoletnią Służbę” otrzymali:

 1. Dariusz Tomasz Gaszewski
 2. Marek Jerzy Gozdur
 3. Anna Kozikowska
 4. Alina Maciąg
 5. Jadwiga Mielczarek
 6. Bożena Pruszyńska

„Medal Srebrny za Długoletnią Służbę” otrzymali:

 1. Marzena Kozłowska
 2. Artur Krzyżanowski
 3. Jacek Kuczyński
 4. Renata Matuk
 5. Leszek Nieszała
 6. Wioletta Sangar
 7. Paweł Śliwowski
 8. Wawrzyniec Kazimierz Wichrowski

„Medal Brązowy za Długoletnią Służbę” otrzymali:

 1. Anna Mioduszewska
 2. Agata Małgorzata Sikorska

Zasłużony dla rolnictwa” otrzymali:

 1. Luiza Giełczyńska-Wierzba
 2. Mirosław Głowicki
 3. Katarzyna Hojnik Horczak
 4. Agnieszka Kościuczuk
 5. Monika Mioduszewska
 6. Adam Józef Skarzyński
 7. Marta Sofińska
 8. Anna Sztachelska
 9. Karolina Szymborska
 10. Gabriela Włostowska
 11. Wioletta Wojtkowska

Podczas Jubileuszu został rozstrzygnięty konkurs na „Najlepszego Doradcę Ekologicznego”. Głównym celem konkursu była popularyzacja i promowanie najlepszych osiągnięć doradców w zakresie rolnictwa ekologicznego. Konkurs zorganizowany został przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu we współpracy z Wojewódzkimi Ośrodkami Doradztwa Rolniczego oraz Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Była to IV edycja ogólnopolskiego konkursu dedykowanego doradcom wpisanym na listę doradców rolniczych lub doradców rolnośrodowiskowych prowadzoną przez CDR w Brwinowie.

Laureatami konkursu zostali:

 1. Wioletta Sangar
 2. Jan Radzewicz
 3. Stanisław Samełko

Miniona uroczystość była doskonałą okazją do podziękowania instytucjom współpracującym z PODR Szepietowo oraz wsparcie przy wspólnym działaniu na rzecz rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich. Statuetki otrzymały instytucje, firmy oraz media wspierające działania PODR Szepietowo, aby być zawsze blisko rolników.

Misją Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie jest nieustanna pomoc podlaskim rolnikom w rozwiązywaniu problemów, jakie niesie za sobą prowadzenie gospodarstwa rolnego w stale zmieniających się warunkach, wynikających zarówno ze zmian klimatu, jak i szybkiego tempa przemian społecznych. Doradztwo rolnicze ewoluuje wraz z rozwojem technologii i wiedzy, dzięki czemu rolnicy poprzez pracę doradców mają dostęp do fachowej porady ekspertów, aktualnych rozwiązań w dziedzinie produkcji rolniczej.

Zwieńczeniem uroczystości był występ artystyczny Chóru PRONAR. Występ przysporzył wielu pozytywnych emocji i niezapomnianych wrażeń w tak ważnym dniu jakim był Jubileusz 75-lecia PODR Szepietowo.

Nagrodzonym i wyróżnionym serdecznie gratulujemy. Wszystkim obecnym na Jubileuszu 75-lecia PODR Szepietowo dziękujemy za tak liczne przybycie, nieustanną współpracę i wsparcie we wspólnym działaniu na rzecz rozwoju obszarów wiejskich.

 Olszewska Katarzyna

PODR Szepietowo

zdj. Biała Weronika, Olędzka Ania, Murawska Weronika

 

Odsłony : 782
Skip to content