Jubileuszowa konferencja 100-lecia doradztwa rolniczego

wrz 18, 2023 | Aktualności

„Jesteśmy z Wami od 100 lat” pod tym hasłem odbyła się dwudniowa konferencja, podsumowująca pracę doradztwa na rzecz polskich rolników. Wydarzenie zorganizowano w Szkole Wyższej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, 13-14 września blisko 350 osób spotkało się by skonkludować dorobek i osiągnięcia wielu pokoleń doradców, którzy niosą pomoc rolnikom  oraz  mieszkańcom obszarów wiejskich.

„…doradca to jest coś więcej, to są relacje między człowiekiem a człowiekiem i nawet jakbyśmy napisali najlepsze prawo dla rolnika to ono jest tylko formalnym dokumentem. Ducha temu prawu nadajecie Wy. Wy, którzy idziecie do rolnika, Wy którzy idziecie często tłumaczyć tą ustawę, mówić jak to wygląda i za tą właśnie relację z człowiekiem, z rolnikiem, relację do człowieka chcę Wam podziękować…” – powiedział zwracając się do doradców rolniczych minister Robert Telus.

Szef resortu  zwrócił uwagę uczestników konferencji na sukcesy i dokonania doradców. Na ogrom pracy jaką wykonali w ostatnim czasie, by rolnicy mogli skorzystać z dodatkowych dopłat. Wystąpienie ministra zawierało również prognozy na przyszłość – „Chcemy, aby doradztwo było doradztwem obiektywnym, opartym na wiedzy. Żeby tę wiedzę, którą wypracowujemy w instytutach, którą wypracowujemy na poletkach w ośrodkach doradztwa rolniczego, zanieść do polskiego rolnika. Bardzo mocno będziemy na to kłaść nacisk” – zaznaczył minister Robert Telus.

Temat przyszłości doradztwa rolniczego podniosła również, sekretarz stanu Anna Gembicka, która w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odpowiada za jednostki zajmujące się doradztwem – Ośrodki doradztwa rolniczego są pasem transmisyjnym dla przekazywania osiągnięć nauki, które są wypracowywane w naszych instytutach badawczych bezpośrednio do rolników. Bo czym byłaby nauka, jeżeli wypracowanych dokonań i efektów pracy nie można byłoby wdrażać w praktyce – zauważyła Anna Gembicka.

Podczas pierwszego dnia konferencji padło wiele słów podziękowań w kierunku dyrekcji jednostek doradczych. Liczne gratulacje i słowa uznania złożyli również: Magnificencja Rektor SGGW prof. dr. hab. Michał Zasada, przewodniczący prezydenckiej rady do spraw rolnictwa i obszarów wiejskich Jan Krzysztof Ardanowski, Zastępca prezesa ARMiR Ryszard Zarudzki.

Konferencja obfitowała w bogaty program obejmujący inspirujące prezentacje i wykłady, sesje plenarne i panele dyskusyjne. W konferencji wzięli udział przedstawiciele państwowego doradztwa rolniczego, środowisk rolniczych, instytutów naukowych, szkół wyższych oraz instytucji współpracujących z MRiRW.

Podczas wieczornej Gali wręczono nagrody i wyróżnienia zwycięzcom konkursu na Doradcę Roku. W etapie wojewódzkim tytuł ten trafił do Pani Agnieszki Kościuczuk, ale to nie koniec wspaniałych informacji. Pani Agnieszka pracująca w Powiatowym Zespole Doradztwa Rolniczego w Hajnówce uzyskała III miejsce w etapie krajowym wspomnianego konkursu. Podczas obchodów jubileuszu 100lecia doradztwa rolniczego gratulacje i nagrody najlepsza doradczyni odebrała z rąk Ministra Rolnictwa Roberta Telusa, Pani Wiceminister Anny Gembickiej, Dyrektor Departamentu Innowacji, Cyfryzacji i Transferu Wiedzy Natalii Latochy, Dyrektora Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Ireneusza Drozdowskiego oraz dyrekcji i pracowników naszego Ośrodka.

 

Serdecznie gratulujemy naszej koleżance miejsca na krajowym podium,

życzymy dalszych sukcesów w życiu prywatnym i zawodowym.

 

Drugiego dnia konferencji podsumowano panele dyskusyjne, przedstawiając wypracowane w zespołach wnioski oraz rekomendacje do dalszej pracy w doradztwie.

Wydarzenie zakończyła Zastępca Dyrektora Departamentu Innowacji, Cyfryzacji i Transferu Wiedzy w Ministerstwie Rolnictwa, Edyta Wieczorkiewicz-Dudek. Pani dyrektor podziękowała wszystkim przybyłym na konferencje, za dwa dni owocnych konsultacji oraz za organizację wydarzenia.

Konferencja odbyła się z inicjatywy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi za organizację odpowiadał Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie. Dziękujemy i serdecznie gratulujemy kolegom z Mazowsza profesjonalnej realizacji.

Zapraszamy do zapoznania się w relacją fotograficzną z Jubileuszu, oraz śledzenia naszych mediów społecznościowych.

Źródło: MODR, MRiRW, ARiMR

Katarzyna Olszewska

Sp. ds. promocji PODR Szepietowo

Odsłony : 365
Skip to content