Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego na dożynkach wojewódzkich.

wrz 12, 2023 | Aktualności

Tłumy uczestników przy pięknej wrześniowej pogodzie świętowały podczas oficjalnych obchodów Dożynek Wojewódzkich w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się liturgią w soborze katedralnym pw. św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku, której przewodniczył abp białostocki i gdański Jakub oraz mszą świętą w Archikatedrze Białostockiej celebrowaną przez abp. Józefa Guzdka. Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie reprezentowany przez doradców wziął czynny udział podczas obydwu obrzędów składając dary ołtarza wraz z przedstawicielami wielu innych instytucji.

Po nabożeństwach rolnicy i goście udali się do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie, gdzie odbyły się dalsze obchody Dożynek Wojewódzkich. W ceremonii uroczystego otwarcia wydarzenia jak i dalszych obchodów wziął udział Adam Zaremba – z-ca dyrektora PODR w Szepietowie.

Program uroczystości obfitował w wiele różnorodnych wydarzeń, z których każdy z uczestników mógł znaleźć coś dla siebie. Jednym z nich był konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. Komisja oceniła ponad 20 zgłoszonych wieńców, a za najładniejsze wybrano przygotowane przez:

  1. KGW Magnolia z Pokaniewa z gminy Milejczyce,
  2. Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Szudziałowo ,
  3. Mieszkańców wsi Sobolowe z gminy Suwałki.

Wyróżnienia otrzymały też trzy wieńce przygotowane przez KGW w Dąbrówkach i zespół Dąbrówka z gminy Wasilków, KGW Karwowianki z gminy Jedwabne oraz Stowarzyszenie Aktywny Sztabin z gminy Sztabin.

Odwiedzający tereny Muzeum mogli skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych przez organizatorów i jednocześnie miło spędzić niedzielne popołudnie. Zainteresowaniem wśród odwiedzających cieszyły się pokazy rzemiosła, wypieku chleba, pieczenia sękacza, wytwarzania rękodzieła.

Wśród wystawców były też Koła Gospodyń Wiejskich prezentujące swoje niezwykle kolorowe stoiska, na których królowały tradycyjne, własnoręcznie przygotowane przez członkinie przysmaki, takie jak chleby, pierogi, ciasta, bułeczki, pączki,  itp. Tutaj, w ramach „Konkursu na najpiękniejsze stoisko dożynkowe przygotowane przez KGW”, wyłoniono zwycięzców:

  1. KGW Karakule
  2. KGW Barwianki
  3. KGW Ogrodniczki

Wyróżnienia otrzymały: KGW Knyszynianki, KGW Podłatki Duże, KGW „Zdolne Babki” z Turośni.

W ofercie Organizatorów nie zabrakło podlaskich producentów produktu lokalnego, którzy w ramach Podlaskiego Centrum Produktu Lokalnego wyeksponowali swoje wyroby na ponad 20 atrakcyjnie zagospodarowanych stoiskach. Ich oferta była bardzo zróżnicowana: oleje, miody o najróżniejszych smakach, regionalne wypieki cukiernicze, chleby, zioła suszone, owoce liofilizowane, warzywa, soki owocowe i warzywne, przetwory, grzyby suszone i w słoiczkach. Komisja w ramach konkursu pt.: „Najciekawsze stoisko producenta produktu lokalnego województwa podlaskiego” oceniła wszystkich uczestników konkursu i biorąc pod uwagę wygląd stoiska, sposób prezentacji, smak produktów oraz kreatywność i oryginalność oferty, za najciekawsze stoiska uznała:

  1. „Szarłat” z miejscowości Cibory Gałeckie
  2. „Kornino” z miejscowości Nowokornino
  3. „Ptasie Radio” z miejscowości Czarna Wieś Kościelna

Wyróżnienia otrzymali: „Kiszenie z tradycją”, Sienkiewiczowie; „SAJSAD”, Jan Skibicki; „BiTe”, Teresa Biziewska.

 

Ogromny wkład w rozwój podlaskich gospodarstw rolnych oraz stałe podnoszenie wiedzy i kwalifikacji ich właścicieli wniósł Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, który  nieprzerwanie od 75 lat udziela fachowego doradztwa, organizuje kursy, szkolenia, warsztaty i pokazy. Ponadto pomaga pozyskać fundusze unijne na rozwój gospodarstw i terenów wiejskich oraz na bieżąco informuje w swoich wydawnictwach o wszelkich nowościach w dziedzinie rolnictwa, przedsiębiorczości czy unowocześniania gospodarstw domowych. O tym wszystkim mogli przekonać się goście licznie odwiedzający stoisko PODR reprezentowane przez naszych doradców na czele z Renatą Matuk – kierownikiem PZDR w Białymstoku. Dodatkowym magnesem przyciągającym zwiedzających była kolorowa i merytorycznie powiązana z charakterem obchodów ekspozycja dożynkowa. Cieszyła się ona dużym zainteresowaniem gości, którzy z ciekawością pytali o prezentowane odmiany zbóż i warzyw, ale także chętnie fotografowali się na tle całej ekspozycji.

 

Całe wydarzenie zostało zorganizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego przy współpracy z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa, Podlaskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Podlaską Izbą Rolniczą i kółkami rolniczymi.

 

 

Joanna Czarkowska

fot.UMWP, Joanna Czarkowska

Odsłony : 370
Skip to content