Sukces Krajowego Dnia Kukurydzy w PODR Szepietowo

wrz 10, 2023 | Aktualności, Galeria zdjęć, imprezy wystawinnicze, Podlaski Dzień Kukurydzy

Słoneczna pogoda, tłumy odwiedzających, innowacyjne pokazy agrotechniczne – szereg atrakcji i bogata oferta wystawiennicza przyciągnęła dziś do PODR Szepietowo miłośników złotego ziarna na Krajowy Dzień Kukurydzy.

Krajowy Dzień Kukurydzy to coroczne spotkanie zorganizowane przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego i Polski Związek Producentów Kukurydzy w Poznaniu. Wydarzenie miało na celu przybliżenie rolnikom możliwości produkcyjnych kukurydzy oraz jej przydatności w wielu dziedzinach. Wydarzenie było doskonałą okazją do spotkań środowiska rolniczego z hodowcami odmian kukurydzy, producentami i dystrybutorami środków do produkcji rolnej, sprzedawcami maszyn i urządzeń rolniczych oraz specjalistami z branży.

Rolnictwo wymaga innowacyjnych metod gospodarowania, ciągłego udoskonalania i doświadczenia oraz ciężkiej pracy, której efektem będą wyniki gospodarstw zajmujących się produkcją kukurydzy. Podczas Krajowego Dnia Kukurydzy w PODR Szepietowo firmy hodowlano-nasienne, przedstawiciele stacji doświadczalnych i przede wszystkim dystrybutorzy nasion, zaprezentowali ponad 139 odmian kukurydzy. Zwiedzający mogli je oglądać, porównywać między sobą i co ważne, także zamówić nasiona na kolejny rok.

Ważnym momentem dzisiejszego wydarzenia było uroczyste dzielenie się chlebem ofiarowanym podczas Mszy Świętej Dożynkowej w dniu 3 września 2023 r. na Błoniach Jasnogórskich w Częstochowie. Wypiek przekazał Damian Godziński – dyrektor WMODR w Olsztynie. Chleb powstał ze zboża ze wszystkich województw Polski, dzięki włączeniu się do akcji Ośrodków Doradztwa Rolniczego z kraju, Polonii oraz partnerów z zagranicy wspierających tę wyjątkową inicjatywę. Chleb jest owocem pracy człowieka na roli, symbolizuje jednocześnie życie, pomyślność, dostatek i szczęście.

Podczas święta kukurydzy kluczowym punktem programu były innowacyjne pokazy polowe z udziałem najnowocześniejszego sprzętu rolniczego, które przyciągnęły niespotykane tłumy uczestników. Dzięki wsparciu Agro-Rolnik Śniadowo została zaprezentowana uprawa przedsiewna wykonana broną talerzową Vaderstad Carrier XT 425 Cross Cutter Disc. Głęboką uprawę wykonano kultywatorem Vaderstand Cultus 350. Agrotechnik Tafiły zaprezentował uprawę uproszczoną agregatem Kuhn Performer Select 4000 z siewnikiem poplonów. Głęboszowanie wykonano pługiem dłutowym Bednar Terraland HD 7R 3000. Fricke zaprezentował zbiór kukurydzy sieczkarnią John Deere 9500 oraz Contractus sieczkarnią Claas. Ściernisko po kukurydzy zagospodarowane zostało broną nożową TerraStar Claydon. Uprawę uproszczoną zaprezentowano siewnikiem pasowym Claydon.

Tego dnia nie zabrakło ekspozycji maszyn i środków do produkcji rolniczej oraz produktów stosowanych przy uprawie złotego ziarna. Swoje stoiska informacyjno – promocyjne zaprezentowały również instytucje działające na rzecz rolnictwa. Pośród wielu atrakcji dostępna była strefy zabaw dla dzieci i degustacji specjałów przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich. Został rozstrzygnięty konkurs dla producentów mleka „Bezpieczna obsługa zwierząt gospodarskich” organizowany przez KRUS Oddział Regionalny w Białymstoku. Przedstawiciele świata nauki zapewnili szereg interesujących prelekcji m.in. dowiedzieliśmy się jak zadbać o jakość produktów uzyskiwanych z kukurydzy, które przedstawił prof. dr hab. Tadeusz Michalski z PZPK. Stanisław Wójtowicz omówił ofertę firmy RAGT w obliczu wyzwań nowoczesnej hodowli. O cechach i właściwościach idealnej odmiany kukurydzy kiszonkowej opowiedział Wojciech Pieczewski przedstawiciel firmy Bayer Sp. z o.o. Przedstawiciel z firmy Rolpol Ołdakowscy Sp.j. omówił działanie najtańszego źródła siarki jakim jest nawóz Lider S – gwarantujący  wysoki, doskonałej jakości plon. A na pytanie czy jesteśmy w stanie ograniczyć skutki suszy w uprawie kukurydzy odpowiedział Olivier Goulay z Elicit Plant. Został również poruszony temat dotyczący rozwiązań problemu stabilności tlenowej w kiszonce z kukurydzy, który przedstawił Sławomir Walasek z firmy Lallemand Animal Nutrition.

Dzisiejszy Krajowy Dzień Kukurydzy zaliczamy do w pełni udanych. Dziękujmy za tak wysoką frekwencję wystawców i zarazem odwiedzających tereny PODR Szepietowo. Jesteśmy wdzięczni partnerom za wkład i zaangażowanie przy organizacji tego wydarzenia. Cieszymy się, że nasze inicjatywy spotykają się z tak szerokim zainteresowaniem. Wszystkich miłośników ogrodnictwa, pięknych roślin i nowoczesnych sprzętów do prowadzenia ogrodów  – już dziś zapraszamy na ostatnie w tym roku Targi Jesień w Sadzie i Ogrodzie, które odbędą się 7-8 października 2023 roku.

Zachęcamy do obejrzenia  fotorelacji z wydarzenia oraz do śledzenia naszych profili na portalach społecznościowych.

Katarzyna Olszewska

Specjalista ds. promocji

zdj. Weronika Biała, Weronika Murawska

Dziękujemy partnerom i sponsorom Krajowego Dnia Kukurydzy:Fricke PRONAR Agro-Rolnik Śniadowo Agrotechnik Tafiły  Skłodowski  Magia Agro 

Lallemand Metal-Technik

 

Odsłony : 996
Skip to content