Płatność dla małych gospodarstw zamiast płatności bezpośrednich

sie 2, 2023 | Aktualności

Każdy  rolnik posiadający małe gospodarstwo o powierzchni do 5 ha może wnioskować o przyznanie zryczałtowanej płatności  w wysokości 225 euro do hektara.  Chcąc skorzystać z takiego rozwiązania wystarczy złożyć w terminie  do 31 sierpnia 2023 r. za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (aplikacja eWniosekPlus) skan oświadczenia „Żądanie przyznania płatności dla małych gospodarstw”. Jego wzór znajduje się na stronie internetowej Agencji.

Zryczałtowana płatność dla małych gospodarstw zastępuje następujące rodzaje dopłat: podstawowe wsparcie dochodów, płatność redystrybucyjna, płatność dla młodych rolników, wszystkie płatności związane z produkcją oraz płatności w ramach ekoschematów.

Płatności dla małych gospodarstw nie obejmują natomiast przejściowego wsparcia krajowego (uzupełniającą płatność podstawową lub płatność do tytoniu), płatności ONW, płatności ekologicznej, płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej. Zatem jeżeli rolnik ubiegał się o te dopłaty w tegorocznym naborze, poza płatnością dla małych gospodarstw otrzyma również pieniądze  z tego typu dopłat.

Wysokość  płatności dla małych gospodarstw ustala się jako iloczyn powierzchni obszaru zatwierdzonego do podstawowego wsparcia dochodów i stawki płatności na 1 ha wynoszącej równowartość w złotych kwoty 225 euro przeliczonej na złote z zastosowaniem kursu wymiany euro.

Kierownik biura powiatowego ARiMR w drodze decyzji przyznaje płatność dla małych gospodarstw.

źródło: https://www.gov.pl/web/arimr/platnosc-dla-malych-gospodarstw-zamiast-platnosci-bezposrednich–kto-moze-skorzystac-jaka-jest-stawka-do-kiedy-i-jak-zlozyc-dokumenty

Monika Nowacka

Odsłony : 1033
Skip to content