Zwrot akcyzy za paliwo – korzystne zmiany dla rolników

lip 28, 2023 | Aktualności, Archiwum aktualności

Od 1 do 31 sierpnia rolnicy będą mogli składać wnioski o zwrot akcyzy za zakupione paliwo rolnicze na nowych warunkach. Po ostatniej nowelizacji przepisów zmieniły się zasady w porównaniu do wniosków składanych w lutym bieżącego roku. Stawka pomocy może wynieść nawet 2 zł za litr oleju napędowego zakupionego między 1 lutego a 31 lipca 2023 r. Wnioski będą mogli składać także hodowcy świń, owiec, kóz i koni.

W przypadku wniosków złożonych do gminy w sierpniu dopłaty do paliwa rolniczego zakupionego w okresie od 1 lutego do 31 lipca 2023 r., będą się składać z dwóch części:

  • pierwsza część to zwrot akcyza za paliwo rolnicze w kwocie 1,46 zł za każdy zakupiony litr oleju napędowego;
  • druga część dopłat do paliwa rolniczego będzie przyznawana jako dodatkowa pomoc w kwocie 0,54 zł do każdego litra oleju napędowego.

Oznacza to, że w drugim okresie składania przez rolników wniosków o zwrot podatku (tj. od 1 do 31 sierpnia 2023 r.), zwrot do 1 litra zakupionego oleju napędowego wyniesie 2 zł. Zwiększona kwota zwrotu dotyczy pozostałego u rolnika limitu po wypłacie zwrotu podatku z tzw. pierwszego okresu składania wniosków o zwrot podatku. Tak jak do tej pory rolnicy będą mogli otrzymywać zwrot akcyzy do paliwa rolniczego na każdy hektar użytków rolnych oraz do utrzymywanego bydła. Od sierpnia 2023 r. o dopłaty będą mogli występować także hodowcy: świń, owiec, kóz i koni, którzy zakupili paliwo rolnicze od 1 sierpnia 2022 r. do 31 lipca 2023 r.

 

 

Opracowanie:

Anna Czarkowska

Źródło: https://www.gov.pl

Odsłony : 446
Skip to content