Podsumowanie wyjazdu studyjnego do woj. Opolskiego pn. „Podlaska Akademia Serowarska” IV Edycja

lip 7, 2023 | Aktualności, Galeria zdjęć, Polecane

W dniach 03 – 06 lipca 2023 r. w ramach trzyczęściowej operacji Sieci na rzecz Innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR) zrealizowany został moduł terenowy, czyli wyjazd studyjny do województwa opolskiego. Poprzedzony był on cyklem warsztatów serowarskich, które odbyły się w Podlaskim Centrum Technologii Rolno-Spożywczych przy PODR Szepietowo. Całość operacji zwieńczona zostanie jesienią, podczas rokrocznej Gali Serów, na której wyróżnieni zostaną najlepsi podlascy serowarzy.

Uczestnikami wyjazdu była grupa 30-osobowa z województwa podlaskiego: przetwórcy, przedsiębiorcy, koła gospodyń wiejskich oraz mieszkańcy obszarów wiejskich zainteresowani tematyką serowarską. Instytucją przyjmującą podlaską delegację było Stowarzyszenie Serowarów Farmerskich i Zagrodowych. Organizacja ta propaguje produkcję i spożycie naturalnej żywności powstającej z tradycyjnie przetwarzanego mleka. Prowadzi działalność oświatową ukierunkowaną na ukazywanie różnic, w tym dla wartości odżywczej i walorów smakowych, pomiędzy produktami mlecznymi wytwarzanymi tradycyjnie, a żywnością przemysłową.

Operacja została zrealizowana przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie ze środków Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR). Koordynatorem operacji ze strony PODR Szepietowo była Dorota Półtorak. Operacja miała na celu ułatwienie współpracy podmiotów rynkowych, poprzez stworzenie warunków do poszukiwania i nawiązywania partnerstw pomiędzy nimi, w celu zwiększenia ich siły przetargowej, w tym wymiana doświadczeń i praktyk w zakresie produkcji serów farmerskich oraz wprowadzenia ich na rynek w formie krótkich łańcuchów dostaw, a także prezentacja dobrych praktyk z tego zakresu.

Pierwszego dnia 03.07.2023 r. udaliśmy się z wizytą do obiektu AhSer w Namysłowie, gdzie znajduje się serowarnia rzemieślnicza. Jest to miejsce, w którym powstają sery wyłącznie z mleka krowiego. Specjałami serowarni są sery podpuszczkowe, wędzone i parzone, a także sery dojrzewające oraz produkty z jogurtu zanurzane w olejach. Właściciele oprowadzili gości po serowarni, przygotowali pokaz serowarski z degustacją serów. Każdy z uczestników mógł zakupić produkty serowarskie.

Drugiego dnia 04.07.2023 r. odwiedziliśmy gospodarstwo rolne i serowarnie w obiekcie RHD Aleksandry Wierszak. Mała przetwórnia specjalizuje się w produkcji serów zagrodowych, a jej właściciele prowadzą również agroturystykę oraz hodowlę koni i kóz. W serowarni powstają sery kozie twarogowe, podpuszczkowe, krótko i długodojrzewające oraz sery wędzone. Uczestnicy mieli także okazję zakupić wcześniej zdegustowane produkty.

Następnym punktem programu wyjazdu był obiekt – Fan-Agri Joanny Leszczyk. Przedsiębiorstwo funkcjonuje już od 1997 roku i zajmuje się mini przetwórstwem rolno-spożywczym. Doskonali się w produkcji sera domowego smażonego, który wytwarzany jest z sera twarogowego chudego i tłustego, pochodzącego z mleka krowiego według starej receptury. Podstawową przyprawą, jaka jest dodawana do serów smażonych jest kmin, który nadaje charakterystycznego i niepowtarzalnego smaku. Produkty można zakupić w większych ilościach, jak i w kubkach o pojemności 200 g. Co ciekawe, w serowarni został wprowadzony innowacyjny produkt – ser smażony w zalewie, który jest umieszczony w słoiku szklanym.

Kolejnego dnia udaliśmy się do serowarni – Gospodarstwo Zielone Wzgórze, Bogusława Szpak. Gospodarstwo prowadzi rolniczy handel detaliczny (RHD), w ramach którego właściciele sprzedają mleko, sery, jaja kurze, mięso wołowe oraz pieczywo. Państwo Szpakowie zaadaptowali stary budynek inwentarski pod potrzeby własnej serowarni, w którym tworzą innowacyjne produkty mleczne z dodatkiem różnych ziół, soku z marchwi a nawet z piwem. Uczestnicy czynnie uczestniczyli w warsztatach, które zapewnili gospodarze. Podlaska grupa miała okazję spróbować i zakupić wytworzone wcześniej produkty.

Ostatni dzień naszego wyjazdu spędziliśmy w Agroturystyce Stary Młyn w Obrowcu, gdzie mieliśmy okazję zdobyć nową wiedzę o sposobie wytwarzania oraz przechowywania serów. Uczestnicy zwiedzili serowarnię, prowadzoną przez kwaterodawczynię.

Dzięki uczestnictwu w wyjeździe studyjnym podlaska grupa zapoznała się z szeregiem innowacji organizacyjnych, marketingowych, zarządczych, sprzedażowych i produktowych w zakresie wytwarzania serów. Podczas warsztatów realizowanych metodą nauka przez działanie, pozyskano nową wiedzę, zdobyto nowe doświadczenia, zawiązano szereg nowych kontaktów zawodowych, Organizator zapewnił uczestnikom transport wraz z ich ubezpieczeniem w czasie wyjazdu, nocleg, wyżywienie, opiekę merytoryczno-organizacyjną oraz materiały szkoleniowe.

 

Paulina Grabowska

PODR Szepietowo

Odsłony : 606
Skip to content