Krajowe Dni Pola w Sielinku

cze 10, 2023 | Aktualności, Artykuły, Polecane

Pod hasłem „Rolnictwo Innowacyjne” odbyły się w Sielinku koło Opalenicy ,,Krajowe Dni Pola’’. Tysiące odwiedzających z całej Polski, setki poletek demonstracyjnych i zwierząt, pokazy najnowocześniejszego sprzętu rolniczego, degustacje, występy regionalnych zespołów muzycznych oraz  zabytkowy sprzęt rolniczy – to wszystko czekało na odwiedzających.  

Krajowe Dni Pola trwały od 3 do 5 czerwca. Organizatorem był Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

– Nie będzie silnej polskiej gospodarki bez silnego polskiego rolnictwa. To bardzo ważne wydarzenie dla rolników i instytucji rolniczych – mówił na otwarciu Robert Telus, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Odwiedzający mogli zapoznać się z ofertą wszystkich wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego w Polsce. Dyrekcja wraz z pracownikami Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie również uczestniczyła w obchodach. Zaprezentowaliśmy ofertę Ośrodka, m.in. działalność Podlaskiego Centrum Rolno-Spożywczego w Szepietowie połączoną z degustacją serów wytwarzanych w naszej przetwórni. Zaprezentowaliśmy pełny program i skalę wydarzenia jakim jest Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych w Szepietowie oraz zaprosiliśmy wszystkich uczestników do Szepietowa.

Trzeci dzień dedykowany był uczniom rolniczych szkół średnich z całej Polski. Był to Dzień Młodego Rolnika. Do Sielinka przyjechali również  uczniowie w województwa podlaskiego, m.in. z Rudki i Sejn. Specjalnie dla nich ośrodki doradztwa rolniczego i instytuty naukowe przygotowały lekcje w plenerze. Były to zajęcia dotyczące wszystkich dziedzin rolnictwa, czyli technologii produkcji roślinnej i zwierzęcej, ekologii i ochrony środowiska, rozwoju obszarów wiejskich oraz ekonomiki. Ponadto Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie przygotował wykład na temat działalności PODR Szepietowo. Przeprowadziliśmy również konkurs wiedzy na temat zdrowiej żywności.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się poletka demonstracyjne, których w tym roku przygotowano ponad 800. Przez cały dzień na polach odbywały się pokazy i wykłady. Można było też podziwiać najpiękniejsze okazy zwierząt hodowlanych.

 

Anna Fatyga, Krzysztof Kuteszko

PODR Szepietowo

Odsłony : 402
Skip to content