Wspomnienie Świętego Izydora Oracza

maj 6, 2023 | Aktualności, Artykuły, Galeria zdjęć, Polecane

Uroczyste nabożeństwo, orszak z pocztami sztandarowymi, złożenie darów ołtarza, odznaczenia i występy artystyczne. W sobotę,  6 maja br. podlascy rolnicy rozpoczęli dwudniowe Krajowe Uroczystości Wspomnienia Świętego Izydora Oracza. Celebrowana każdego roku uroczystość to podziękowanie rolnikom za ciężką pracę i uhonorowanie zasłużonych dla rolnictwa.

„Dobrobyt polskiej wsi to gwarancja przetrwania narodu”

Uroczystości ku czci św. Izydora Oracza Patrona Rolników odbyły się w województwie podlaskim już po raz dziewiętnasty.  Inauguracja obchodów rozpoczęła się w Katedrze św. Michała Archanioła w Łomży. Uroczystą Mszę Świętą sprawował Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Janusz Stepnowski, Biskup Łomżyński, który w swojej homilii dziękował rolnikom za ich trud i podkreślił jak ciężką pracę wykonują.

Sobotnie uroczystości były kontynuowane w Zespole Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży. Przy szkolnym parku tradycyjnie posadzono dąb, który jest żywym pomnikiem kultu patrona rolników, a jednocześnie upamiętnieniem odbywających się uroczystości. Na koniec obrzędu wypuszczono gołębie pokoju i zaproszeni goście przeszli do szkoły. W wydarzeniu wzięli udział podlascy rolnicy, przedstawiciele samorządów, politycy z naszego województwa oraz uczniowie „WETY” i zaproszeni goście.

Wręczono resortowe odznaczenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Zasłużony dla rolnictwa”, które otrzymali: Joanna Raś, Antoni Kondracki, Karol Grabowski, Daniel Gajewski, Marcin Górny, Anna Borkowska.

Osoby wyróżnione przez Urząd Marszałkowski: Joanna Raś, Antoni Kondracki, Karol Grabowski, Daniel Gajewski, Marcin Górny, Anna Borkowska, Elżbieta Orłowska.

Osoby wyróżnione przez Wojewodę Podlaskiego: Małgorzata i Krzysztof Mieczkowscy, Ewa i Cezary Polkowscy, Elżbieta i Antoni Kołakowscy, Urszula i Jerzy Gajko, Ewa i Mariusz Wesołowscy, Ewa i Stanisław Dąbrowscy, Renata i Roman Karwowscy, Grażyna i Bogdan Milewscy, Regina i Mirosław Ołdakowscy, Jolanta i Andrzej Długoborscy.

Osoby wyróżnione przez Starostę Łomżyńskiego: Jan Kurzątkowski, Marcin Piaścik, Mirosław Świerżewski, Jan Kołakowski, Dariusz, Małgorzata, Damian i Natalia Zaręba, Zdzisław Zarzecki, Stanisław i Adam Pietruszyńscy, Zbigniew Kalinowski, Henryk Śledziewski.

Osoby wyróżnione przez Podlaski Oddział ARiMR w Łomży: Tomasz Kalinowski, Andrzej Ciszewski, Janusz Karwowski, Jarosław Girłatowski, Paweł Kulesza.

Osoby wyróżnione przez Wojciecha Mojkowskiego Dyrektora Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie:

KRZYSZTOF KOZŁOWSKI – prowadzi gospodarstwo rolne wraz z żoną Eweliną we wsi Cieloszka. Profil produkcji bydło mleczne. Pomimo wielu obowiązków we własnym gospodarstwie udziela się społecznie jako radny gminy Turośl, członek i założyciel Koła Gospodyń Wiejskich w Cieloszce. Aktywnie uczestniczy w życiu wsi i gminy.

WALDEMAR AŁAJKO – gospodarstwo specjalizujące się w hodowli bydła mlecznego, które prowadzi wraz z żoną Małgorzatą. Prace w gospodarstwie łączy z działalnością społeczną jako sołtys. Jest aktywnym organizatorem życia lokalnego i gminnego. Za swoje działania Pan Waldemar został odznaczony medalem „Zasłużony dla Rolnictwa”.

JACEK SMAKA – prowadzi hodowlę bydła mlecznego we wsi Kolimagi. Pan Jacek cieszy się dużym uznaniem i zaufaniem pełniąc czwartą kadencję sołtysa wsi. Jest inicjatorem i prezesem wspólnoty na rzecz sołectwa Kolimagi, gdzie realizowane są inicjatywy wsi przy pomocy funduszu sołeckiego. Za swoją aktywność społeczną otrzymał wyróżnienie „Zasłużony dla Rolnictwa”.

URSZULA GODLEWSKA – prowadzi gospodarstwo we wsi Janczewo. Głównymi uprawami w gospodarstwie są: zboża, użytki zielone. W gospodarstwie utrzymywane jest bydło mleczne z przychówkiem.

MATEUSZ DĄBKOWSKI – prowadzi gospodarstwo o dwóch profilach: produkcja roślinna i zwierzęca. Rolnik od początku współpracuje z doradcami Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Łomży uczestnicząc w szkoleniach oraz korzystając z funduszy unijnych, dzięki czemu gospodarstwo prężnie się rozwija.

MIROSŁAW MARIAN OŁDAKOWSKI – prowadzi gospodarstwo rolne położone jest we wsi Podłatki – Duże. Główne uprawy w gospodarstwie to: mieszanki zbożowe, kukurydza i użytki zielone. Gospodarstwo nastawione jest na produkcję mleka wysokiej jakości.

ŁEMPICKI ANDRZEJ – prowadzi gospodarstwo we wsi Niebrzydy, specjalizujące się w produkcji mleka. Od lat współpracuje z PODR Szepietowo.

NIEBRZYDOWSKI PIOTR – gospodarstwo nastawione na produkcję mleka prowadzi  we wsi Niebrzydy. Od lat współpracuje z PODR w Szepietowie, dzięki czemu nieustannie inwestuje i rozwija gospodarstwo.

Uwieńczeniem uroczystości był występ młodzieży z Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży.

Honorowy Patronat nad uroczystością objęli: Robert Telus – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi,  J.E. Ks. Arcybiskup Metropolita Białostocki, Wojewoda Podlaski, Marszałek Województwa Podlaskiego, Prezydent Miasta Białegostoku, J.E Biskup Łomżyński, Starosta Łomżyński, Prezydent Miasta Łomży.

Obchody wspomnienia patrona rolników, Świętego Izydora Oracza, trwają dwa dni. W dniu jutrzejszym (7.05.2023 r.) dalsze uroczystości odbędą się w kościele pod wezwaniem Świętego Ducha w Białymstoku, gdzie rolnicy uhonorowani zostaną Medalami Świętego Izydora Oracza za Szczególne Zasługi w Rolnictwie oraz za szerzenie kultu Patrona Rolników.

 

Katarzyna Olszewska

PODR Szepietowo

Zdj. Weronika Murawska

PODR Szepietowo

Odsłony : 512
Skip to content