Podlaskie gospodynie ponownie w TVP3 Bydgoszcz

kwi 26, 2023 | Aktualności

Po raz kolejny dwa podlaskie koła gospodyń wiejskich promowały lokalne kulinaria w Telewizji Regionalnej w Bydgoszczy. Ideą programu jest przybliżenie widzom lokalnych, nierzadko już zapominanych receptur na proste i smaczne dania, a przez to także bogactwa i różnorodności lokalnych tradycji nie tylko kulinarnych. Pomimo, że program realizowany jest w postaci konkursu na smaki, jest okazją do zaprezentowania polskiej wsi z jej wszystkimi wartościami, czyli głównie  regionalnymi produktami tradycyjnymi,  kultywowanymi zwyczajami, rodzinnymi gospodarstwami i pokoleniowością.

Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie od lat wspiera i promuje tradycje kulinarne oraz lokalne wyroby. We współpracy z TVP3 Bydgoszcz, wytypowane zostały dwa Koła Gospodyń Wiejskich do udziału w „Potyczkach Kulinarnych” i zapewniono im wsparcie merytoryczne oraz organizacyjne związane z dojazdem do studia nagraniowego w Bydgoszczy. W dniu 19.04 w „Potyczkach” udział wzięło KGW Kramkowo i KGW Radziłów.  Zamysłem programu jest, że w jednym odcinku udział biorą dwa KGW z różnych regionów Polski prezentując w pierwszym etapie tradycyjną potrawę regionalną, zaś w drugim etapie wybrane danie regionalne w nowoczesnej odsłonie. Przygotowane dania pod względem tradycyjności bądź nowoczesności, wyglądu i smaku oceniają, ale też i dzielą się z uczestnikami swoją wiedzą kulinarną, znani szefowie kuchni – Artur Moroz i Bartłomiej Witkowski. Panie prezentując przygotowane kulinaria opowiadają o historii i tradycjach miejsc, z których pochodzą.

Na potrzeby programu KGW Kramkowo przygotowało kotlety z ziemniaków z sosem grzybowym oraz zupę porową z kuleczkami mięsnymi, a konkurentkami było koło z Podkarpacia. Natomiast KGW Radziłów, z uwagi na bliskość rzek i jezior, zaprezentowało zupę z ryb słodkowodnych z pulpetami rybnymi oraz sakiewki nadziewane farszem rybnym, a konkurencyjnym było Koło z Wielkopolski.

Udział w programie jest prestiżowym wyróżnieniem i docenieniem działań KGW na rzecz rozwoju lokalnej społeczności. Odcinki nagrane w kwietniu z udziałem pań z naszego województwa będą emitowane w Telewizji Regionalnej w dniach 13 i 20 maja 2023 r. Zapraszamy serdecznie  do oglądania.

 

Joanna Czarkowska

PODR Szepietowo

Odsłony : 564
Skip to content