Świąteczne wydanie „Wiadomości Rolniczych”

kwi 7, 2023 | Aktualności, Aktualny numer, Archiwum, Prenumerata, Wiadomości Rolnicze 2023

Mamy już kwiecień – czas intensywnych prac w polu, ale także czas na świętowanie. Przed nami niezwykły czas – Święta Wielkanocne. Spędźmy je w gronie najbliższych, w radości, spokoju i miłości. Doceńmy to, co mamy.  W wolnej chwili zajrzyjcie do naszej gazety. Piszemy o aktualnych sprawach.

Pamiętajcie, że trwająca kampania wnioskowania o płatności bezpośrednie przyniosła kilka istotnych zmian w zasadach ubiegania się o przyznanie wsparcia, a najważniejszą jest wprowadzenie dodatkowej płatności do ekoschematów. Spośród ośmiu różnych praktyk składających się na ekoschemat rolnictwo węglowe, jest praktyka wymieszania słomy z glebą. Jak wykorzystać potencjał nawozowy słomy i skorzystać z płatności do ekoschematu pisze Krzysztof Kulik doradca z PODR Szepietowo. W nowej Wspólnej Polityce Rolnej na lata 2023-2027 znajdzie się również kontynuacja płatności na rolnictwo ekologiczne.

Doradcy Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie pomogą bezpłatnie wypełnić wniosek o płatności bezpośrednie.

Prezentujemy kolejną grupę operacyjną. Tym razem przedstawiamy przedsiębiorcze kobiety, które połączyły siły i utworzyły konsorcjum „Kozie na zdrowie”. A jeśli mowa o kobietach, to poznajcie propozycje dań przygotowywanych przez właścicielki gospodarstw agroturystycznych.

To tylko wybrane tematy, które polecamy. Nieustannie zachęcamy do kontaktu z redakcją. Podzielcie się uwagami dotyczącymi naszego miesięcznika. Napiszcie o czym chcielibyście przeczytać w kolejnych wydaniach. Pochwalcie się swoimi osiągnięciami – mogą to być np. przepisy kulinarne, innowatorskie rozwiązania, Wasze pasje lub hobby. Czekamy na listy, e-maile i telefony.

Z najlepszymi, świątecznymi  życzeniami

Anna Fatyga

Redaktor naczelna

Z województwa

Sylwia Sikorska powołana na stanowisko Zastępcy Dyrektora PODR w Szepietowie   6

Rolnictwo precyzyjne dla każdego  7

Technologia produkcji

Wykorzystaj potencjał nawozowy słomy i skorzystaj z płatności do ekoschematu  12

Plonowanie odmian pszenżyta jarego w doświadczeniach PDO   14

Mieszanki lucerny z trawami  18

Płatności bezpośrednie w 2023 r  19

Podróż z ulami – czy zawsze bezproblemowa?  20

Gospodarka wędrowna jest jednym ze sposobów gospodarki pasiecznej. Istnieje kilka kwestii prawnych, które należy brać pod uwagę przewożąc pasiekę na pożytki.

przyjazne rolnictwo

Rolnictwo ekologiczne w 2023 r. po nowemu  22

Od marca ruszyły wnioski o dopłaty bezpośrednie. W nowej Wspólnej Polityce Rolnej na lata 2023-2027 znalazła się również kontynuacja płatności na rolnictwo ekologiczne. Wnioski, tak jak w latach poprzednich, należy składać wyłącznie drogą elektroniczną.

Interwencje – dodatkowe płatności   24

PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ

Certyfikowane wędliny Małgosi   28

Kozie na zdrowie   30

Sześć kobiet z Podlasia połączyło siły i utworzyło konsorcjum „Kozie na zdrowie”, którego celem jest utworzenie wspólnego kanału sprzedaży
i zbudowanie silnej marki zdrowych produktów regionalnych.

PRAWO

Rolnik jako strona umowy o roboty budowlane, Cz. 1    32

Ekonomika

Ubezpieczenie NNW dzieci rolników w 2023 roku   34

Pogłowie zwierząt gospodarskich w województwie podlaskim   36

U sąsiada

W „Zaciszu u Anny”   44

Odwiedzamy malutką wieś Hajdukowszczyznę, jedno z najpiękniejszych miejsc na Podlasiu, gdzie w  otoczeniu lasów Puszczy Białowieskiej i rozlewisk Narwi swoje zacisze stworzyła Anna Czerniakiewicz.

W domu i ogrodzie

Kasia poleca   46

Bułka drożdżowa z cynamonem   46

Dania Małgosi   47

Idealna potrawa na wielkanocny stół    47

Odsłony : 335
Skip to content