Zaproszenie do udziału w XVI edycji Konkursu na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim

kwi 4, 2023 | Aktualności, artykuły obce

Szanowni Państwo,

Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka serdecznie zaprasza do udziału w XVI edycji Konkursu na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim.

Zwracamy się do Państwa z prośbą o pomoc w reaktywowaniu Konkursu na należyte miejsce w kalendarzu kulturalnych wydarzeń Województwa Podlaskiego. Liczymy, że dzięki Państwa pomocy, dotrzemy z informacja o Konkursie do mieszkańców poszczególnych gmin.

Celem konkursu jest dokumentacja i ochrona dziedzictwa materialnego Województwa Podlaskiego. W ciągu piętnastu lat udało nam się udokumentować prawie 1000 obiektów.

Obszary wiejskie północno-wschodniego makroregionu Polski mimo upływu czasu, nadal są świadectwem naszej przeszłości, dlatego warto pokazać to dziedzictwo i zadbać o jego ochronę, szczególnie, że jest to najbogatszy etnograficznie region w Polsce. Warto podkreślić, że w Konkursie tym nie szukamy zabytków chronionych przez rejestry i konserwatorów ale tych chronionych przez mieszkańców, którzy oddają serce by zachować obraz dziedzictwa materialnego naszych przodków. Osoby takie wielokrotnie stają się inspiracją dla innych mieszkańców, a nagradzane budynki stanowią wzór dla lokalnych społeczności w zakresie użytkowania i ochrony drewnianych obiektów.

Konkurs skierowany jest do właścicieli budynków drewnianych z terenu Województwa Podlaskiego, których obiekty spełniają warunki regulaminu. Czynny udział w konkursie jest nieocenioną formą promocji dla uczestniczących w nim gmin. Na zwycięzców po raz kolejny czekają finansowe nagrody.

Regulamin konkursu oraz karta zgłoszenia dostępne są na stronie muzeum:

https://muzeumrolnictwa.pl/aktualnosci/aktualnosci-biezace/xvi-konkurs-na-najlepiej-zachowany-zabytek-wiejskiego-budownictwa-drewnianego-w-wojewodztwie-podlaskim

Zgłoszenia przyjmowane są do 26 maja 2023 r.

Odsłony : 321
Skip to content