Rolnictwo precyzyjne w kontekście Wspólnej Polityki Rolnej

kwi 1, 2023 | Aktualności

Konferencja na temat rolnictwa precyzyjnego, zorganizowana przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, odbyła się pod koniec marca w Centrum Wystawienniczo-Targowym w Sokołach.

W spotkaniu połączonym z pokazem najnowocześniejszych maszyn do uprawy uczestniczyli rolnicy, naukowcy, doradcy i  przedstawicieli podlaskich firm rolniczych. Była to okazja do wymiany doświadczeń i poznania nowych trendów w nauce i praktyce rolniczej.

Jeśli zależy nam na uzyskaniu wysokiej jakości plonów przy jednoczesnym obniżeniu kosztów i ograniczeniu negatywnego wpływu na środowisko naturalne warto postawić na rolnictwo precyzyjne, czyli zaawansowaną metodę uprawy roli, z wykorzystaniem najnowocześniejszej technologii z zakresu nawigacji i informatyki. Jest to istotne w kontekście założeń Wspólnej Polityki Rolnej.

Rolnictwo przyszłości

Prorektor Międzynarodowej Akademii Nauk Stosowanych w Łomży, dr hab. inż. Andrzej Borusiewicz przedstawił wizję przyszłości rolnictwa. Przekonywał słuchaczy, że zastosowanie najnowszych osiągnięć technologicznych jest nieuniknione. Już istnieją systemy informatyczne, które zbierają dokładne informacje o polu i rosnących na nim uprawach i są w stanie doradzić najlepsze postępowanie. Jednak to producent, w oparciu o swoją wiedzę rolniczą, będzie decydował jak wykorzystać np. zaprogramowane roboty.

Na spotkaniu Arkadiusz Kalinowski dyrektor Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Krzyżewie przedstawił najnowsze odmiany kukurydzy zalecane do uprawy w warunkach klimatycznych województwa podlaskiego.

O możliwościach wykorzystania danych rolniczych przy pomocy platformy cyfrowej FieldView mówił przedstawiciel firmy Bayer Sp. z o.o. Dzięki platformie rolnicy mogą wizualizować dane ze swoich pól i uzyskiwać wgląd w szczegóły uprawy roślin. Mogą prowadzić uprawy z dokładnością co do metra i korzystać z danych generowanych przez platformę. Tych danych użyją w momencie podejmowania ważnych decyzji agronomicznych.

Nawożenie kukurydzy i trwałych użytków zielonych w oparciu o produkty Grupy Azoty oraz szybka analiza gleby za pomocą skanera to temat, który przygotowała firma Trans-Rol Andrzej Remisiewicz i Grupa Azoty.

Przedstawiciele firmy Rolwit przedstawili innowacyjne rozwiązania optymalizacji kosztów produkcji roślinnej i zwierzęcej. Wszyscy zwracali uwagę na to, jak ważne jest precyzyjne nawożenie i stosowanie środków ochrony roślin.

Pokaz maszyn

Pokaz najnowocześniejszych maszyn do uprawy gleby, siewników i opryskiwaczy zaprezentowała Roltoma z Sokół, autoryzowany dealer firmy Horsch. Na halę wystawową wjechały kolejno: siewnik do uprawy bezorkowej, pasowej Horsch Focus 4 TD, siewnik nadciśnieniowy do kukurydzy Horsch Maestro 8 CX, opryskiwacz Horsch 4 AX, siewnik zbożowy Horsch Pronto 4 TD, brona talerzowa Horsch Joker 6, rozsiewacz zawieszany Sulky DX30+. To maszyny o najwyższej precyzyjności.

Konferencję zorganizował Podlaski Osrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Wójt Gminy Sokoły, Stacja Doświadczalna Oceny Odmian w Krzyżewie, przy wsparciu firm: Rolwit z Czyżewa, Roltoma z Sokół i Trans-Rol z Kruszewa-Wypych.

Anna Fatyga

PODR Szepietowo

 

Odsłony : 195
Skip to content