Wiosenna Aukcja Ogierów w PODR Szepietowo

mar 21, 2023 | Aktualności

Corocznie w Podlaskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Szepietowie odbywa się uroczyste Uznanie Ogierów. Hodowcy najlepszych koni zimnokrwistych i ogierów w typie sokólskim po raz kolejny zawitali na teren agroareny, aby wziąć udział w „Wiosennym Uznawaniu Ogierów”. Organizatorem wydarzenia był Wojewódzki Związek Hodowców Koni w Białymstoku.

Poddanych szczegółowej ocenie komisji zostało 44 konie należące do hodowców z czterech województw: podlaskiego, mazowieckiego, małopolskiego i warmińsko-mazurskiego. Zwierzęta oceniali: przewodniczący: Jerzy Gawarecki – Wiceprezes Zarządu W-MZHK w Olsztynie, członkowie: Marzena Woźbińska – Polski Związek Hodowców Koni, Marzena Guz Falińska – Pomorski Związek Hodowców Koni oraz Jerzy Konowrocki – Dyrektor WZHK w Warszawie.

Podczas wydarzenia zaprezentowane zostały konie hodowlane, które po ocenie są uznane za ogiery zarodowe, gdyż spełniły określone warunki i otrzymały punkty bonitacyjne. Komisja dokonując oceny zwracała uwagę przede wszystkim na kondycję, kształt tułowia, sylwetkę oraz prawidłowo skorygowane kopyta. Dodatkowo przyznawane zostały punkty za wrażenia ogólne. Ogiery powinny być również dobrze przyuczone do prowadzenia w ręku, stępie i w kłusie. Na koniec podsumowano uzyskane punkty w ocenę ogólną.

Dziś tytuły Czempiona otrzymali:

– w typie Sokólskim ogier EKWADOR Pana Bogumiła Sawczuka,

– Polski Koń Zimnokrwisty ogier AWERS Pani Anny Turel,

Najlepsi hodowcy otrzymali nagrody. W imieniu Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie zwycięzców uhonorowali pucharami Pani Sylwia Sikorska i Pan Adam Zaremba – zastępcy dyrektora PODR Szepietowo.

Coroczne spotkania cieszą się dużym zainteresowaniem hodowców, gości z wielu województw i kraju. Warto podkreślić, że Uznanie Ogierów Sokólskich i Polskich Koni Zimnokrwistych, to nie tylko kwestia wykazania wartości hodowlanych poszczególnych zwierząt, ale także okazja do prezentacji postępu hodowlanego oraz wymiany doświadczeń.

Poniżej relacja fotograficzna, zapraszamy do śledzenia naszego profilu społecznościowego na portalu Fb i strony www.odr.pl

 

Specjalista ds. promocji

Katarzyna Olszewska

 

Odsłony : 877
Skip to content